Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


9. lapszám 2006/01

Tartalom:

A tápai Krisztus

A tápai Krisztus még ma is, "arcán szelíd mosollyal" nézi a falu népét, mint 1923-ban, amikor Juhász Gyulát megihlette. Igaz, már nem ugyanazon a helyen áll, ahol a költő megcsodálta, hiszen az egykor a falu szélén, az országút mellett álló bádogfeszületet időközben körbe ölelte a település, és eredeti helyéről is elköltöztették, amikor az egykori temetőt - amely mellett állt - házhelyeknek osztották ki.


Téltemetés Mohácson

Poklada, poklada (átváltozás, újjászületés) - harsan a gyerekek kiáltása Mohács utcáin, és ezzel kezdetét veszi a böjti időszakot megelőző hatnapos mulatság. Csütörtöktől farsang-vasárnapig tart a kisfarsang, ilyenkor a gyermekhad uralja az utcákat, majd vasárnap a felnőttek is megkezdik a keddig tartó, háromnapos farsangolásukat. A busók felöltik hagyományos öltözéküket: a szőrével kifordított rövid bundát, a szalmával kitömött gatyát és a színes bütykösharisnyát. A bundát a derekukon kötél fogja össze, amelyre marhakolompot akasztanak. Kezükben az elmaradhatatlan kereplő, arcukra fűzfából faragott, festett álarc kerül.


Szeget-szeggel
A szentgyörgyvölgyi református templom

A Hetés, az Őrség és a Göcsej határán fekvő Szentgyörgyvölgy református temploma a magyarországi festett kazettás mennyezetű református templomok legkésőbbi példája és egyben a legnyugatibb elhelyezkedésű is. Az 1787-ben emelt templom belsejét 1829-ben festett ki Patkó András.


Hollókő
Castrum Corvi - A Holló vára


Tisztes távolból figyeli a falu mindennapjait a hollókői vár, mintha egy kicsit úgy érezné, hogy nincs köze a világhírnévig emelkedett ófalu életéhez. Lehet ebben igazság, hiszen a középkori Hollókő annak idején elnéptelenedett és csak azután telepedtek le itt az első új lakók, amikor a vár már jelentőségét vesztve, elhagyatottan állt. Azonban egy hollókői kirándulás mégsem lehet teljes a vár megismerése nélkül, hiszen ezek a falak képviselik itt a múltat, Hollókő történelmét.


Kastélyszállodák Magyarországon:
Sibrik-kastélyszálloda

Bozsok kastélyszállodája a kevéssé ismert főuri lakok közé tartozik, pedig a Kőszegi-hegység lábánál megbúvó kis település hosszú időn keresztül nem is egy, henm két kastéllyal büszkélkedhetett.


Nagykapornak - a "szárazföldi Tihany"


Méltatlanul kevéssé ismerjük a Zala megyei - de a veszprémi egyházmegyéhez tartozó - Nagykapornak középkori építésű plébániatemplomát. A Szentséges Üdvözítő titulusát viselő épület monumentális méretei még ma is lenyűgözőek, pedig az eredetileg háromhajós bazilikának csak a főhajóját állították helyre a török pusztítás után. Az egykori bencés monostor maradványait az idő foga már megrágta, de a templom, a völgy felé magasodó két tornyával ma is messzire eljuttatja építőinek üzenetét. Elhelyezkedése, története, nagyon hasonló a tihanyi apátságéhoz, hírnévben azonban elmarad tőle, pedig látványa kevésbé sincs kisebb hatással ez emberre, mint tóparti társáé.


Bemutatkozik a Műemlékek Állami Gondnoksága


Új sorozatunkban azokat a szervezeteket szeretnénk bemutatni olvasóinknak, amelyek műemlékeink megőrzéséért, felújításáért és megfelelő hasznosításáért tevékenykednek. Riportjaink segítségével talán Önök is jobban megértik munkájuk szépségét és nehézségét, közelebb kerülnek műemlékeinkhez, még akkor is, ha ma  a legtöbb épület sajnos nincs olyan állapotban, amilyenben látni szeretnénk.


Kincstári Vagyoni Igazgatóság

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI, 1054 Budapest, Zoltán u. 16. tel.:36-1-331-15-00) a Magyar Állam nevében gyakorolja a tulajdonosi jogokat a kincstári vagyon felett. A kincstári vagyon körébe tartoznak az állami tulajdonban lévő műemlékingatlanok, védett természeti területek, történeti (régészeti) emlékek és földterületek is. A tulajdonosi ellenőrzés végrehajtása mellett, hosszútávú kiemelt feladataik közé tartozik a vagyonkezelés és ezen belül a hasznosítás is. Jelenleg a KVI kezelésében mintegy 300 műemlék(együttes) áll.



Hotel Caramell
Pihenni Bárhol tud. Nálunk újjá születik.

2005. december 1-jén Bükfürdőn megnyílt az ország első holisztikus gyógy- és wellness szállodája, a Hotel Caramell. A 6000 négyzetméteres szálloda tervezésekor a gyógy- és wellness turizmus trendjén túl a Feng Shui elveit is figyelembe vették.


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.