Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Zongorázni lehet - a martonvásári Brunszvik-kastély története

Minden épület történetében külön fejezetet érdemelnek a híres emberekhez kötődő események, legyen szó akár rövid látogatásról vagy hosszabb idejű tartózkodásról. Különösen igaz ez, akkor, ha olyan személyről van szó, mint a martonvásári kastély esetében, ahol a zenetörténelem egyik legnagyobb géniusza, Ludwig von Beethoven vendégeskedett több alkalommal is barátjánál és mecénásánál, Brunszvik Antalnál, akinek egyik művét, az Appasionata című zongoraszonátáját is ajánlotta.


martonvasar_brunszvik_kastelyA kastély látképe egyedi látványgrafikán (Ferenc Tamás rajza)
(www.var-webaruhaz.hu

 

A Fejér-megyei településen a Beniczjy család létesített majorsági központot és épített kúriát az 1750-as évek táján. Ezt az uradalmat bérelte a Brunszvik család már 1758-tól kezdődően, majd birtokcserével végleg meg is szerezte. A Brunszvikok családi hagyománya hercegi ősök leszármazottjának tartja a famíliát, vagyonuk azonban nem dicső múltból származik, hanem Brunszvik (I.) Antaltól, akit érdemeiért Mária Terézia grófi rangra emelt. Martonvásári uradalmukon komoly fejlesztésekbe fogtak bele, melynek részeként például mocsaras területeket csapoltak le, hogy bevonhassák a gazdálkodásba.

Brunszvik (I.) Antalt fia, (II) Antal követte az uradalom élén, aki édesapjához hasonlóan sikeres közhivatalnoki életpályával büszkélkedhetett élete végén. Az ő idejében lett Martonvásár mezőváros, miközben az uradalmából mintagazdaságot hozott létre. Az itt álló kúriát átépítette, de továbbra is földszintes maradt az épület.     


 

Keresd a nőt

Brunszvik Ferenc 1793-ban örökölte meg az uradalmat. Az ő korához kötődik a család és Beethoven kapcsolatának kezdete, aminek kezdeményezője édesanyja volt, aki Ferenc két nővérével kereste fel a mestert, hogy tanítsa meg lányait zongorázni. Beethoven nem vállalt tanítást, ezúttal azonban kivételt tett. A legendárium szerint azért, mert a fiatalabbik Brunszvik lányhoz, Jozefinhez gyengéd vonzalmat érzett. Beethoven a lányok révén megismerkedett testvéröccsükkel is, akinél az 1800-as évek elején több alkalommal is vendégeskedett. A látogatások számát, akár a zeneszerző és a Brunszvik lány közötti vonzalom fokát nem ismerjük pontosan, de sokan hajlanak arra, hogy Beethoven martonvásári látogatása elsősorban Jozefinnek szólt, és az ő személyét vélik beazonosítani a komponista által csak „hallhatatlan kedvesként” emlegetett hölgyben. A Brunszvik Ferencnek dedikált Appasionata elnevezésű szonátáját pedig minden bizonnyal a kastélyban fejezte be


 

Az emeleti szint kiépítésére az 1820-as években került sor, és ugyanekkor klasszicista stílusban át is alakították az épületet. A kastélyépület ma is látható formáját az 1870-es években végrehajtott neogótikus stílusban történő átépítés során nyerte el. Ekkor épült ki a kastély kerti oldalán a keresztszárny és a belső tereket is az új formához igazították. A munkálatot megrendelő Brunszvik Géza talán személyes élménye –angliai utazása- hatására választotta ezt a stílust. Az átalakítás tervezőjének neve nem ismert. A birtokot a Brunszvik családtól a Habsburgok vásárolták meg a Magyarországra költöző József Ágost számára, azonban nem ismert okból alig négy évvel a vásárlás után megváltak a szerzeményüktől és eladták azt a sörgyártásból meggazdagodott Dréhereknek. A II. világháború végére teljesen kifosztott kastélyba az Agrobiológiai Intézet költözött be. Napjainkban az Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontja használja a kastélyépületet –két múzeumi kiállítást befogadva- és szellemi örökséget éreznek tevékenységükben a Brunszvikokal, akik a kísérleti állomásnak is nevezett mintagazdaságukkal maguk is élen jártak az agrár-újítások bevezetésében. A Beethoven múzeum kialakítására a kastélyépületben 1958-ban került sor. 1971 és 1973 között a kastélyt felújították. A kastély arborétumként nyilvántartott parkja nyaranta hangulatos komolyzenei koncertek befogadója.

 

 

 

Zenepark

A martonvásári kastély parkjában 1958-óta tartanak komolyzenei hangversenyeket a Beethoven-kultusz jegyében. A parkban lévő tó közepén álló szigeten ilyenkor alkalmanként 2000 fő is hallgatója lehet a szabad ég alatt felcsendülő klasszikus dallamoknak. A jelentős kiterjedésű kastélypark kivitelezése az 1790-es években kezdődött és ekkor a táj nyújtotta természeti adottságok kihasználásával egy tájképi kertet építettek ki. A park továbbfejlesztése a következő évtizedekben is folyamatos volt. Látványosság a park tavának szigete a rá vezető híddal és viadukttal. A martonvásári hazánk egyik legszebb állapotban fennmaradt és fenntartott kastélyparkja.

 

beethoven_koncertek

 

 

Tudta Ön?

 

Angyalkert

Brunszvik Antal és Jozefin testvére, Teréz alapította hazánkban –és egyúttal egész Közép-Európában- az első óvodát, vagy ahogy akkor nevezték: Angyalkertet. Terézt erre a megözvegyült testvére példája vezette rá, kinek segítet a gyermeknevelésben. Az ő életének és tevékenységének állít emléket a kastélyban elhelyezett Óvodamúzeum, melynek gyűjteményét Nyíregyházáról költöztették ide.

 

 

 

 

Programok a kastélyparkban:

A Nemzeti Filharmonikusok Beethoven estjei - júliusban 3 alkalommal.

           

Beethoven Emlékmúzeum

Állandó kiállítás: Ludwig von Beethoven és a Brunszvik család, zenetörténet

Óvodamúzeum


www.mgki.hu/hagyomanyorzes-muzeumok

 


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.