Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Borvidékek Hétvégéje - A monori pincefalu

Monor város 1998-ban ünnepelte első írásos említésének 600 éves évfordulóját. Az első ismert oklevél, amely Zsigmond király uralkodása idején, 1398-ban jelent meg, még Monar-ként említi városunkat, de a 3 évvel később, 1401-ben keletkezett határleírás már a mai nevén, Monor-ként.

Az első hiteles térképi ábrázolás Monorról és környékéről a Mária-Terézia által elrendelt katonai felmérés alapján készült. Az 1780-ban elkészült térképlap már olyan részletes térkép, hogy az Alszög, a Főszög, a református templom és környéke, a szőlők és az erdők kiterjedése is leolvasható róla. Az első magyarnyelvű földrajzi szótár így ír Monorról 1799-ben:”Monor magyar falu Pest Várm. földes Ura az Egri Káptalanbéli Uraság, lakosai katolikusok, többen reformátusok,…bora meglehetősen sok terem, úgy mindenféle gabonája is.”


A második katonai felmérés 1861 évben készült, részletgazdag, több tanya neve és helye leovasható róla. Többek között: Szél-tany, Bokros-tanya, Lukács-tanya. Bajkai-tanya, a Monori, Mádi és Tetei szőlők. Monor mezővárosról 1877-es monográfia az alábbiakat írja: ”Monor igen törekvő derék magyar mezőváros. A határterület északi része a Cserhát magasabb dombsorán terülő löszös és agyagos. Ennek ⅓-a szőlőkkel van kiültetve, és ⅔-a szántó. A szőlőhegyek nevei: Mádi-, Lapos-, Strázsa-, Malom-, Forráshegy-, és Völgykút alatti. … A határbeli szőlő 389 kat. Hold…A termelt bor a vidék ízletesebb és jobbféle asztali borai közé tartozik, s szintén pénzt hozó cikk, emelett pedig az asztali szőlő eladása is jelentékeny.”

A szőlőtelepítés kezdetéről

A monori szőlőtelepítések 1446-tól az egri Káptalan birtokcseréjétől feltételezhetők, ugyanis 1446-tól Eger város katolikus egyháztanácsa lett Monor földbirtokosa. Az egri szőlő- és borkultúra hatására, a Káptalan ösztönzésére történtek meg a szőlő ültetések. Az egri káptalan monori birtokán a helybéli lakosok telepítették és művelték a szőlőt. A török kiűzése után, az 1696-ban visszatelepült 106 családból kilencvennek volt évi 4-5 hekto bort adó szőlője. Az 1780-ra elkészült katonai térkép pedig promontóriumot, szőlővel borított hegyoldalt is megjelöl.Az egri káptalan földesurasága idejében megkezdett szőlőtelepítések napjainkban is folytatódnak. Az újabb telepítések hungaricum szőlő- és gyümölcsfajták felhasználásával történnek.


Strázsa-hegy, a pincék bűvöletében

Az 1861. évi második katonai felmérés térképlapja a szőlős területeken belül pincéket is feltüntet a Strázsa-hegyen, a Téglagyári-dűlőben, és a Kutya-hegyen. Pincék már régebben is voltak, csak a korábbi térképeken a szőlőterületen belül nem tüntették fel azokat. A löszbe vájt monori pincék gádorjai mélyen vezetnek le a bortároló részhez. Több pince még ma is téglázatlan. A pincegádorok előtti régi kamrák sárfalból készültek, nádfedélzettel néhány kamrát fazsindellyel borítottak. A pincekamrák mögött létrejött gádorok sora adja a pincesorok egyes részein megfigyelhető sajátos „bakhát”-hatást. Az összhatásában többé-kevésbé egységesnek tűnő pincefalu épületei hat típusba sorolhatók amelyek a galériában megtekinthetől.

A Strázsa-hegyen egy kisebb falu nagyságú, pincesorokkal tagolt szőlőskertek, borházak, pincék alkotta pincefalu ékeskedik. A harmadik évezred elején büszkék vagyunk féltve örzött örökségünkre, Monor ékességére a Strázsahegy pincesoraira, vagy monhatjuk a pincefalunkra.

A hegyközségekről A Monor Strázsa-hegyi és Száraz-hegyi hegyközség, valamint Gomba-Bénye hegyközség egységes tájjeleget alkot.
Monoron a Cserháti-dombság alsó lejtőjén Monorierdő felé haladva, a megfelelő homokos területen, így Száraz-hegyen is történt szőlőtelepítés. A Monor Száraz-hegyi kordonos művelésű szőlőterület összeér és határos a Gomba-Bénye hegyközsség kordonos művelésű szőlőterületével.


Ezer Pince Szőlészeti és Borászati Tanösvény

A pincefalu borturisztikai attrakciója 2009 május 23-án lett felavatva a hagyományosan megrendezésre kerülő Orbán-napi vigazság keretében. A tanösvény a Monor Környéki Strázsa Borrend által beadott pályázat alapján a nemzeti Bormarketing Program és az Agrármarketing Centrum támogatásával valósult meg. A tanösvény létesítésének célja volt, hogy a pincefaluba látogató vendégek a gasztronómiai élmények mellé egy olyan borturisztikai élményt is kaphassanak, ahol egy séta keretében megismerkednek a pincefalu szépségeivel, a helyi jellegzetességekkel és emellett betekintést kapnak hazánk szőlő és borkészítés hagyományaiba.
A helyi, illetve országos vonatkozású táblák két önálló ösvény mentén helyezkednek el, melyek együtt vagy külön-külön is bejárhatók. A Szent Orbán ösvény az azonos nevő térről indul
(Az üdvözlıtábla koordinátái a Szent Orbán téren: Ész: 47°22’08,54848”, Kh: 19°26’42,23219”), és közel két km hosszú körtúra keretében ismerteti meg látogatóit az alábbi témákkal:
- A szőlő és a bor eredete
- A szőlő életciklusa
- A szőlő termesztése
- Hungarikum szőlőfajták
- Pincesorok, pincefalvak
- Magyarország borvidékei
- Hagyományok, borünnepek
A Bacchus ösvény a Strázsahegy téglagyári részéről indul (Az üdvözlőtábla koordinátái a Bacchus térnél: Ész: 47°21’33,34685”, Kh: 19°27’27,24195”), de a másik irányból, a Szent Orbán ösvény folytatásaként is bejárható. Ez a szintén két km-es út Monor és a Strázsahegy építészeti, természeti, kultúrtörténeti értékeit hivatott bemutatni az alábbi tematika szerint:
- A Strázsahegy egyedi tájértékei
- Borkészítési eljárások
- Szerszámok, eszközök
- A Strázsahegy kialakulása
- Történelem
- Bor és kultúra
- Pincekultúra
- Kunsági borvidék
A tanösvény egyik kiemelt állomása a strázsahegyi kilátó, ahonnan jó idő esetén a Budai-hegyek vonulata is tisztán látszik. A kilátó legfelső szintjén elhelyezett panorámatáblák segítségével bárki könnyedén beazonosíthatja a környékbeli nevezetes
pontokat és a Budai-hegyek jellegzetes pontjait is.


Monori Pincefalu vendégváró pincészetei
 
A Monori Pincefalu vendégváró pincészetei 2010. november 20-tól ügyeleti rendszert alkítottak ki abból a célból, hogy a hétvégeken a pincefalunkba látogató vendégek, a tanösvényünk megtekintése mellett minden esetben tudjanak bort kóstolni, falatozni és természetesen megpihenni.

Látogasson el hozzánk és töltsön egy kellemes napot a gödöllői dombság lábánál elterülő Monori Pincefaluban!

www.strazsaborrend.hu/

www.monoriborut.hu



Borvidékek Hétvégéje


A helyszín bemutatása:
A Monori Pincefalu Budapest közvetlen szomszédságában, a Gödöllői-dombság déli peremén helyezkedik el. A Kunsági borvidékhez tartozó területen a szőlőművelés és borászat több évszázados hagyománnyal bír, még ma is tartja magát a mondás, miszerint „nem is lehet igazi monori az, akinek nincsen szőlője a Hegyen”… Az elmúlt évek civil és önkormányzati összefogásának eredményeként, megújuló présházakkal, szőlőültetvényekkel találkozunk, új rendezvények születnek, és hangulatos sétára, túrázásra csábít az ország első borászati tanösvénye is. Monor határában országos összevetésben is egyedülálló, jelentős épített értéket is képviselő mintegy ezer présházat magában foglaló varázslatos pincefalu található.

A rendezvény háttere:
A Monor Környéki Strázsa Borrend célja nem csak a helyi, de az országos borkultúra népszerűsítése is. E cél mentén fogalmazódott meg a Borvidékek Hétvégéje rendezvény alapötlete. A Borvidékek Hétvégéje igazi különlegesség lesz a borszerető közönség számára. Egyedülálló módon, autentikus pincefalu környezetbe hozza össze mind a 22 magyar borvidéket és a bort szerető, tisztelő embereket. Mindezt az ország közepén, Budapest közvetlen szomszédságában.
A Borvidékek Hétvégéjét a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége teljes támogatása is övezi. Velük együttműködve választjuk ki valamennyi borvidékről azt a két-két borászatot, aki méltó módon mutathatja majd be borvidékének értékeit, hagyományait, kínálhatja saját borait. A terv szerint 45-50 bemutató pincészetnek a legszebb, legjobb adottságokkal rendelkező helyi borospincék adnak majd helyet.

A rendezvény programterve:

2012. június 8. péntek

17 óra – Vigadó Kulturális és Civil Központ díszterme
Szakmai konferencia – vendégvárás 15:30-tól
A neves meghívott előadók által érintett témák:
- a hazai borkultúra jelene, jövője;
- a pincefalvak turisztikai desztinációs lehetőségei;
- új távlatok a hazai borvidékek és borrendek együttműködésében.
A konferenciát követően fogadás a résztvevőknek.




2012. június 9. szombat

9 óra – Vigadó Étterem
Meghívott borrendi tagok találkozója

10 óra – Monor város központja és terei
Borrendi tagok felvonulása fúvószenekari kísérettel
A nyilvános program egy egyedülálló, terv szerint a hazai és néhány határon túli társult borrend felvonulásával kezdődik. A mintegy 40-50 borrend tagjainak látványos felvonulására Monor belvárosában kerül sor, az ünnepi díszöltözetben pompázó mintegy 150-200 fős borrendi menetet fúvószenekar kíséri. A menet a belvárosból kiérve lovas kocsikra száll, majd a zenekar és az érdeklődő közönség kíséretében vonul a Szent Orbán térre, ahol 11 órától térzene, a rendezvény ünnepélyes megnyitása majd borrendi avatás következik. A színpadon fellépnek a helyi és környékbeli néptáncegyüttesek.

10 óra – Monori Pincefalu
A Monori Pincefaluban nagyszabású, országos rendezvény veszi kezdetét. Vetélkedők, kirakodóvásár, állatsimogató, ugrálóvár, lufi hajtogatás és persze autentikus zenei programok, színpadi előadások, vidám, családias forgatag várja az érdeklődőket. Mindeközben az ország legjobb borait kóstolhatják meg a 22 hazai borvidék kínálatából. A finom borokhoz társítható ételsorokról pedig a térség legjobb éttermei gondoskodnak. Mindezekkel a látványosságokkal a több mint 40 nyitott pincénél találkozhatnak az érdeklődők.

10 óra – Bacchus tér
II. Meghívásos Fogathajtó verseny

14 óra – Szent Orbán tér
Pince maraton – jelmezes futóverseny 42 pince érintésével
Díjazzuk a 42 pincét leggyorsabban körbefutó és a legötletesebb jelmezben induló versenyzőket.

18 óra – Szent Orbán tér
Színpadi programok
Pince maraton eredményhirdetése
Monori Strázsák Néptáncegyüttes fellépése   

20 óra – Bacchus tér
Színpadi programok
        Ghymes együttes koncertje
        Tűzijáték

2012. június 10. vasárnap

11 óra – Szent Orbán tér
Ökumenikus áhitat

A vendégváró pincészetek továbbra is jó hangulattal és kiváló borokkal, finom ételekkel várják a borbarátokat. Folytatódnak a kulturális és zenei programok, kirakodóvásár.

A programmal kapcsolatosan további információkat és folyamatosan bővülő tartalmat az alábbi honlapon talál: www.borvidekekhetvegeje.hu


Várjuk Önöket szeretettel!


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.