Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Szecessziós zsinagóga Hódmezővásárhelyen

Hódmezővásárhely házai fölé emelkedő templomtornyok jól mutatják, hogy az alföldi város befogadta valamennyi történelmi egyház híveit. Egyaránt jelen van a városban a római katolikus, a református, az unitárius, az evangélikus, a görögkeleti és a zsidó vallás háza. Közülük is kiemelkedik szépségével, egyedi stílusával a néhány évvel ezelőtt példásan felújított zsinagóga.

Miképpen a közösségek ima házai általában, a vásárhelyi zsinagóga is jól mutatja egy adott közösség gyarapodását, mind létszámban, mind anyagilag. A magánházaknál tartott szertartásoktól az országos összehasonlításban is jelentősnek számító zsinagóga megépítéséig eltelt, aránylag rövid időszak nemcsak a váráshelyi zsidóság megerősödésének időszakával, hanem az alföldi város egyik virágkorával is egybeesik.

A hódmezővásárhelyre betelepülő zsidóságról az 1748-as és 1757-es esztendőkből lelhetők fel az első írásos emlékek, de a tényleges hitélet csak 1810 körül kezdődhetett meg a városban. Természetesen az első években még magánházak voltak a szertartások helyszínei, azonban ahogy nőt a családok száma, úgy jelentkezett a közösség tagjaiban az igény egy nagyobb imaház felépítésére. A zsidó közösség Károlyi György földesúrhoz fordult segítségért (1833-ban), akitől telket kértek az imaház felépítéséhez. A telket ugyan megkapták, azonban a terület nem volt alkalmas az építkezésre, így a kővetkező évben megvásárolták Matók Sámuel ügyvéd hazát, és végül abban alakították ki az első zsinagógát. Ez az épület természetesen még sokkal szerényebb volt a ma láthatónál. 1839-ben megvásárolták a szomszédos telket is, ahol az iskolát és a rituális fürdőt rendezték be. Az új, nagyobb befogadó képességű zsinagóga felépítésének gondolata az 1850-es években merült fel a közösségben. A tervezési pályázatra beérkezett művek alapján Busch Miklós szentesi építőmester bízták meg a tervezési is kivitelezési feladatok elvégzésével. Az 1857-re elkészült, romantikus stílusban épült zsinagóga homlokzata emeletes házéhoz volt hasonló, annak a felfogásnak a szellemében, hogy külsejében ne hasonlítson keresztény templomhoz.

A zsinagóga felépítésétől a századfordulóig eltelt időszak alatt a hódmezővásárhelyi zsidóság lélekszáma a tízszeresére növekedett. A város virágkorát élte, a jelentősen megnövekedett létszámú -és gazdaságilag is megerősödött- zsidóság ekkor érezte elérkezett az időt egy új, a társadalmi rangjukat jobban kifejező zsinagóga megépítésére. Az első elképzelések szerint egy teljesen új imaházat emeltek volna a régi -már rossz állapotban lévő épület- helyett, azonban az 1906-ban kiírt pályázatra beérkezett tervek nem nyerték el a bíráló bizottság tagjainak a tetszését. Végül Müller Miksát -a Szegeden és vásárhelyen számos épülettel büszkélkedő építészt- bízták meg, igaz, ekkor már csak az átalakítás terveinek elkészítésével. Az 1906 és 1908 között lezajlott átépítés során a legjelentősebb változást az új főhomlokzat kialakítása hozta. Az eklektikus felépítésű, de nagyobbrészt szecessziós díszítményeket viselő főhomlokzat centrális hatásúvá teszi az eredetileg hosszanti elrendezésű épületet. A mór elemeket is viselő homlokzat valójában egyetlen hatalmas kapuépítmény, amely a hármas bejárattal együtt magában foglalja az előcsarnokot is. Öblösödése a középkori katedrálisok befogadó kiképzésére emlékeztet. A bejárat felett óriási méretű, színes rózsaablak körül az alábbi felírat olvasható : „Azt mondom az Örökkévalóról: menedékem és váram, Istenem, akiben bízom.”. A főhomlokzat két szélét egy-egy lesarkított, alacsony kupolával fedett, Dávid-csillagos torony, a főhomlokzatot hármas ív zárja le (tetején kőtáblával). A templombelsőbe az előcsarnokon (narthexen) keresztül léphetünk be (1974-ben itt márványtáblát és egy jelképes fekete koporsót helyeztek el a deportáltak és a mártírok emlékére). A templomtér nagysága nem változott az átépítés során. A belső teret három oldalról a női karzat veszi körül, a kóruskarzat a frigyszekrény fölött, a bima szemben, elől van.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A hódmezővásárhelyi azon kevés magyarországi zsinagóga közé tartozik, amelyek berendezésükkel együtt maradtak meg. A nem túldíszített, egyszerű, inkább a színek harmóniájával ható, kézzel faragott padokat eredeti állapotukban helyreállítva láthatjuk a zsinagógában.

Az újjászületett zsinagóga az Istentiszteletek mellett a jövőben koncerteknek és kulturális rendezvényeknek is helyt adhat. A zsinagóga felújítását -példás módon- Hódmezővásárhely városának önkormányzata saját költségén vállalta (a zsinagógát 1984-ben megvásárolta meg város a hitközségtől). A felújítással a holocaust 60-ik évfordulójára készültek el (az ünnepélyes átadás 2004. június 27-én volt). A zsinagóga melletti egykori zsidó iskolában „Hetedíziglen” címmel emlékkiállítás látható a holocaust alatt meggyilkolt 1.5 millió európai és 190 ezer magyar gyermek emlékére.


Információ:

Cím : Hódmezővásárhely, Szt. István tér 2.

Nyitva : 9-13 óra között (vasárnaptól péntekig)

Szombaton és vallási ünnepeken zárva.

Telefon : 06-70-227-8065

E-mail : holocaust.muzeum@freemail.hu

 

A cikk a Szép Magyarország magazin 2006/6-os lapszámában jelent meg.

Fotó : Opitz Tamás


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.