Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


A tolcsvai Szirmay-Waldbott-kastély

 

A Tokaj-hegyaljai borvidék jeles településének számító Tolcsván több nagyszerű kastélyépület is áll. A Rákóczi- és a Dessewfy-kastélyok mellett a Szirmay-Waldbott-kastélyt a településen csak a harmadik legjelentősebb főúri épületként tartják számon, pedig komoly alapterületű.

 

Örökségturisztikai és kulturális rendezvényközpont a tolcsvai Szirmay-Waldbott-kastélyban

 

A Szirmay-kastély legkorábbi részeit valamikor az 1700-as években emelhették, megrendelője pedig Szirmay András lehetett. A 19. században két jelentősebb átalakítást is végeztek az épületen, mely a ma is látható formáját már Waldbott Frigyes báró idejében nyerte el, akinek akaratából bővítésekre és eklektikus stílusú átépítésre sorkerült a 19. század vége felé. Az épület belső tereinek faburkolatos borítása volt, mely az egykori könyvtárszobában ma is látható. A település központjához közel fekvő kastélyban 1973-ban a helyi általános iskola költözött be.

 

A kastélyépületben jelenleg egy turisztikai fejlesztés van folyamatban. A munkálatokkal előreláthatólag 2015 decemberére fognak elkészülni, eredményeként pedig egy örökségturisztikai és kulturális rendezvényközpont fog megvalósulni Tolcsván. A látogatóközpontban –múzeumban- a vendégek megismerkedhetnek a kastély és az azt építtető család történetével, a hajdani nemesi életmód mindennapjaival.


szirmay waldbott kastély tolcsva

A kiállítás látványterve                                   (kép: www.tolcsvaikastely.hu)

 

 

A kastély története

 

Amikor a századfordulón megjelent a Borovszky Samu által szerkesztett Zemplén vármegye történetét és településeit bemutató kötet, abban úgy írtak a tolcsvai Szirmay-kastélyról –melynek akkor már a Waldbott-család volt a tulajdonosa-, hogy nagyúri kényelemmel volt berendezve és a termeket érdekes festmények díszítették. Ezek a képek az akkori beszámoló szerint a Waldbott-családhoz kötődtek. Ebben az időszakban jelentős könyvtár és kéziratgyűjtemény is volt a kastélyban. Tolcsván akkor még négy másik úri lak is állt.


A Szirmay-család –egészen pontosan Szirmay István-, már a 17. század legvégén jelentős földbirtokokkal rendelkezett Tokaj-hegyalján. A családi feljegyzéseiből tudható, hogy a tolcsvai és az erdőbényei birtokainkon folyamatosan építkeztek, miként az is beazonosítható, hogy Tolcsván már az 1700-as években is állt egy házuk. Ennek az épületnek a mérete és az alakja nehezen meghatározható, azonban nem lehetetlen, hogy a ma is álló kastély egy része őrzi ennek a korabeli a háznak bizonyos elemeit. Valamilyen kisebb kúria lehetett ez az első



Szirmay-ház


Szirmay András fennmaradt naplójegyzetei szerint mindenesetre Tolcsván a család komoly építkezést folytatott az 1710-as évek tájékán. Az 1784-ben elkészült katonai felmérés térképe is őrzi egy három épületből álló együttes rajzát ott, ahol a kastély is áll.

Szirmay Andrástól fia, Ádám örökölte a birtokot. A kastéllyal kapcsolatos legtöbb feljegyzés az 1820-as éveket jelöli meg a megépítés dátumaként és Szirmay Ádámot a munkálatok megrendelőjeként. Ez az Ádám az unokaöccse volt a korábbi tulajdonosnak és azzal írta be magát a település és a család történetébe, hogy ő kapott megerősítést a tolcsvai és erdőbényei birtokokra az uralkodótól. Ez az okmány azt is megőrizte, hogy a fenti birtokokat a Szirmayak a Rákóczi-családtól vették meg, továbbá a Szirmay Ádámot felruházta a Tolcsva és Erdőbénye örökös ura címmel, mely két településnevet egyúttal nemesi előnévként is engedélyezte használni a család számára.

Szirmay Ádám minden bizonnyal végeztethetett átalakításokat –bővítéseket- a kastélyépületen az 1820-as évek táján, melyet követően –a visszaemlékezések szerint- klasszicista stíluselemekkel gazdagodott az épület.

A tolcsvai kastélyt Szirmay Ödön adta el a Waldbott-családnak, 1850-ben. Waldblott Frigyes is változtatott az épületen. A 19. század végén végrehajtott munkálatok után eklektikus stíluselemek is láthatóak lettek a kastélyépületen.

Az épület egykori gazdag belső kialakítását két terem őrizte meg, melyek faburkolata még felidézi a főúri időszak hangulatát. 

 

www.tolcsvaikastely.hu

 


A projekt bemutatása


Projekt neve:
„Örökségturisztikai és kulturális
rendezvényközpont a tolcsvai Szirmay—Waldbott-kastélyban”

Projekt pályázati azonosítója:
ÉMOP-2.1.1/B-12-2012-0107

Elnyert támogatás:

Tulajdonos / projektgazda:
Tolcsva Község Önkormányzata

Projekt helyszíne:
Tolcsva, Kossuth Lajos utca 37., hrsz. 371
A kastély turisztikai vonzerővé fejlesztése három fő pilléren nyugszik:

örökségturisztikai látogatóközpont (múzeum) kialakítása
közösségi terek létrehozása (rendezvények)
kastélypark revitalizációja (rendezvények és rekreáció)

A kastély termei kettős funkciót töltenek be, részben kiállítótérként szolgálnak, a termek egy része emellett kulturális rendezvénytérként is hasznosítható.

A műemléki védettségű kastélyban közel eredeti formájában fennmaradt az egykori nagyszalon és a könyvtár gazdagon díszített, faburkolatos, neoreneszánsz stílusú helyisége, valamint az egykori női szalon táblás parkettája.
A fejlesztés szakmai tartalma, szolgáltatása
Nonprofit projektelemek

Állandó kiállítások:
- Díszterem enteriőrje
- Szirmay—Waldbott-kastély története időszalagon
- Kastélyok Tolcsván az 1866-os kataszteri térkép installációján
- Nemesi életmód kiállítás
- Gyermekkor a kastélyban kiállítás
- Főúri esküvő kiállítás
- Kápolna
- Könyvtár enteriőrje
- Nagyszalon enteriőrje
Modern 21. századi installáció, a bemutatás eszközei: interaktív pult, lézeres történelmi játék, többérintős képernyő, mozgó hinta-installáció, interaktív terminálok, monitorok, a kastély múltjának érdekességeit feldolgozó egyedi fejlesztésű interaktív játékok
Időszakos kiállítások
Kulturális rendezvényi és közösségi terek
Integrált látogatómenedzsment rendszer bevezetése
Látogatási útvonal kialakítása
Okostelefonos audioguide-os vezetés megvalósítása
Turisztikai információs pont Tolcsva és Tokaj-hegyalja turisztikai vonzerőleltárával
Kastélypark növényállományának helyreállítása, revitalizációja
Kastélypark új burkolatokkal és új utcabútorokkal ellátása
Kastélyparkban rendezvénytér, színpad és vizesblokkok kiépítése

Forprofit projektelemek

Ajándékbolt kialakítása – új, korszerű termékstruktúrával rendelkező, a helyben termelt termékekre – különösen a tolcsvai borokra – építő ajándékbolt
Kávézó kialakítása
Egyedi, komplex rendezvények szervezése a kastély korhű tereiben, enteriőrjeiben, parkjában

 


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.