Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Alexandra Pavlovna ürömi sírkápolnája

„e házassággal családi boldogságom egész életemre biztosítva van”

 

A fővároshoz közeli Ürömre rendszeresen érkeznek csoportok Oroszországból.
Utazásuk célja Alexandra Pavlovna Romanova nagyhercegnő, József nádor fiatalon elhunyt felesége sírkápolnájának felkeresése. A vértanú szentként tisztelt Szent Alexandra császárné nevét viselő sírkápolna –Alexandra Pavlovnát az ő tiszteletére keresztelték erre a névre- az Orosz Ortodox Egyház első magyarországi temploma volt, felszentelésére 1803-ban került sor.

A sírkápolna Ürömön


Alexandra Pavlovna Romanova nagyhercegnő I. Pál cár és Zsófia Dorottya württembergi hercegnő lánya, 1783-ban látta meg a napvilágot. Házasságát Habsburg-Lotharingiai József Antal János főherceggel politikai érdekek irányították –a Habsburgok a HHabsburgok Napóleon elleni összefogáshoz kerestek szövetségest-, azonban a fennmaradt krónikák –és József nádor levelei- is arról tanúskodnak, hogy az ifjú pár hamar egymásba szeretett és nagy boldogságban kelt egybe.

József főherceg

József főherceg 1795-től volt a császár magyarországi helytartója. A főherceg ezután Budára költözött, megtanult magyarul, és 1796-ban a pozsonyi országgyűlésen nádorrá választották a rendek. Jövendőbelije ennek megfelelően a leánykérés és eljegyzés alkalmából díszmagyar öltözetben fogadta. Erre a figyelmességre minkét fél részéről szükség volt a házasság sikeres megkötése érdekében, hiszen az Alexandra Pavlovnának első szándékkal „kinézett” svéd trónörökössel azért hiúsult meg az egybekelés, mert az orosz udvar visszautasította, hogy a hercegnő áttérjen az evangélikus vallásra.

A házasság ráadásul annak ellenére köttetett meg, hogy az eljegyzés után –politikai okokból- az osztrák és az orosz fél viszonya elhidegült, és nem állhatta akadályát a házasulandó felek vallása sem: előbb a görögkeleti –a cári kápolnában-, majd a katolikus egyház szabályai szerint –a gatcsinai cári palota lovagtermében- tartották meg az esketést, 1799. október 30-án.

Az ifjú pár 1799 végén utazott el Szentpétervárról Bécsbe, onnan pedig egy hónapnyi tartózkodás után indultak Budára, ahol nagy szeretettel fogadták „a legmagyarabb Habsburg” feleségét.

Bár József nádor „egy életre” tervezett, a sors sajnos nagyon rövid időt adott a párnak a felhőtlen boldogságra: Alexandra Pavlovna 1801. március 16-án, egy héttel gyermeke születése után meghalt (a gyermek a szülés után pár órával hunyt el).

Alexandra Pavlovna szelíd természetével, a szegények, az ellesettek felé forduló figyelmével, és a magyar kultúra iránti nyitottságával hamar elfogadtatta és megszeretette magát új hazájában. (Nem igazolt, de „makacs” legendaként tartja magát, hogy a magyar nemzeti lobogóba a zöld szín felvétele –kialakítva a ma is használatos piros-fehér-zöld szín összeállítást- az ő személyéhez kötődik.)


A főhercegnő emléke

Az elhunyt főhercegnő holtestét hat hétig a Nádorispáni kertben –egy erre a célra kápolnává átalakított és fel is szentelt- épületben helyezték el az orosz ortodox vallás szokásainak megfelelően. A hat hét leteltével a hercegnő földi maradványait a kapucinusok Vizivárosi templommának kriptájában helyezték el.

Alexandra hercegnő kívánsága azonban az volt, hogy az általa igencsak megkedvelt Ürömön temessék el. (Üröm a nádori birtokhoz tartozott, Alexandra kedvelt kiránduló helye volt, ahol sok időt töltött a nádor villában.)

A sírkápolna alapkövét 1802 tavaszán tették le, és alig több mint egy évvel később, 1803. szeptember 12-én –más információk szerint augusztus 20.-án- szentelte fel Afanaszjevics Andrej Szamborszkij esperes (Alexandra udvari lelkésze). A Heppe Szaniszló udvari építész által tervezett copf-klasszicista stílusú különálló, téglalap alaprajzú épület főbejárata a nyugati oldalon nyílik. Az épület felső szintjén kialakított kápolnából csigalépcsőn keresztül lehet megközelíteni a kripta részt, ahol a hercegnő holttestét elhelyezték.

A nagyhercegnő halála után létre hozott ürömi Orosz Egyházi Misszió egészen 1914-ig látta el az elhunyt személy emlékének és az ortodox hitnek képviseletét

 

A kápolna leírása

 

A kápolna belső berendezése részben eredeti, azonban a későbbi időszakokban is érkeztek berendezési tárgyak Ürömre. Ilyen például az ikonosztáz, mely III. Sándor cár ajándéka volt Alexandra Pavlovna születésének 100. évfordulójára. A kápolna tartozéka még –többek között- két selyemhímzésű halotti címer –a bejárati rész felett-, egy a Szentháromságot ábrázoló olajfestmény –a kupolában.

Alexandra Pavlovna földi maradványait őrző koporsó egy háromlépcsős magaslaton áll a sírbolt közepén. A koporsó mellett az orosz cári és a Habsburg császári korona másolatát, szemben vele pedig egy nagyméretű fakeresztet helyeztek el.

 

Alexandra Pavlovna holttestét ideiglenesen –1809-ben, a napóleoni háború idején- a Budai Várba vitette a nádor, azonban a veszély elmúltával visszaszállították az ürömre.

Az orosz misszió első világháború utáni megszűnésével gazdátlanul –őrizetlenül- maradt, magára hagyott sírkápolnát az 1970-80-as években többször is kirabolták. Egy 1981-ben történt újabb kifosztás és megrongálás után a holttestet ismét a Budai Várban lévő nádori kriptában helyezték el.

A sírkápolna teljes felújítás utáni került sor Alexandra Pavlovna földi maradványainak Ürömre történő visszaszállítására és ünnepélyes újratemetésére. A 2004. szeptember 11-i újratemetésen az Orosz Ortodox Egyház prominens tagjai mellett a Romanov család és a Habsburg dinasztia is képviseltette magát.

 

A Szent Alexandra kápolna Üröm központjában áll.

Nyitva: minden szombaton délelőtt 10 órai kezdettel, szentmisével, majd a kriptában rövid gyászszertartással adóznak Alexandra Pavlovna emlékének. A szertartás alatt és közvetlenül azt követően a kápolna nyitva áll minden hívő és világi érdeklődő előtt.

 

Megjelen a Szép Magyarország magazin 2009. harmadik lapszámában

Feltéve : 2010. június 14.-én

Foto: Tomas Optiz (www.tomasopitz.net )

 

Előfizetés a Szép Magyarország Magazinra! | Kattintson ide!

Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.