Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Újjászületett a szegedi Szent István téri víztorony

A szegediek által Öreg Hölgynek becézett Szent István téri víztorony Zielinski Szilárd alkotása. Az alkotóban az első műszaki doktort, a vasbetonépítés meghonosítóját, a Mérnöki Kamara első elnökét tisztelhetjük. A több mint 100 éves víztorony – bár az idő vasfoga megtépázta ruházatát és ékszereit – lenyűgöző szépségű, csak csodálattal és szakmai alázattal lehet rá tekinteni, különösen a mostani – 2006 őszén befejeződött – felújítása után.

 

A pályáztatás a víztorony megvalósítására
Szeged szabad királyi város 1903 áprilisában pályázatot hirdetett egy 1000 m3-es (akkori viszonyok között meglehetősen nagy kapacitású) víztorony előállítására.
14 pályázó nyújtott be értékelhető, vállalási költségeket is tartalmazó pályaművet, közöttük a nyertes Zielinski-féle pályamű.
Zielinski mind a víztorony tartórendszerét, mind a tárolómedencét vasbeton szerkezettel oldotta meg. Magyarországon ekkor még nem létezett működő vasbeton víztorony!


A megvalósítás
A víztorony, és benne a víztartály, az ebben az időszakban kiépülő "állandó vízmű" meghatározó láncszemeit képezte.
Az építési engedélyt 1903. december 12-én kérték meg, és három nap múlva már meg is született az engedélyező testületi döntés. A döntéshez Zielinski személyes felelősségvállalása volt szükséges, hiszen az engedélyező hatóság nem rendelkezhetett a teljesen újnak számító vasbeton építési mód területén megfelelő ismeretekkel.
Egy ekkora műtárgy megtervezéséhez segítőtársak kellettek. Zielinski közvetlen munkatársa Jemnitz Zsigmond volt, aki, mint a statikai számítások és a vasbeton részlettervek készítője, óriási részt vállalt ebben a feladatban.
A csodálatos szecessziós homlokzati megjelenítés Korb Flóris munkája. Zielinski mindig is vallotta, hogy az esztétikai hatás eléréséhez szükséges, hogy a mérnök, szerkezete kialakításakor együtt működjön az építésszel. A gépészeti és egyéb szakági tervezők személye nem ismeretes.

A kivitelezési munkákat Freund Henrik és fiai cég végezte. Zielinski nagyon sokat tartózkodott a kivitelezés alatt Szegeden, de szüksége volt egy művezetői megbízottra is. Ezt a feladatot Illés Kálmán látta el. A munkák ellenőrzését Tóth Mihály városi főmérnök végezte.



A szerződés szerinti befejezési határidő 1904. szeptember 15-e volt, de a munka, némi csúszással, csak 1904. novemberére, decemberére készült el. A víztorony üzembe helyezése december 1-hez, a munka teljes befejezése december 21-hez köthető.

A medence első feltöltése november 26-án történt meg. A feltöltés ideje alatt az egész teret lezárták, a toronyban végül csak egyedül Zelinski maradt, és a medence alatt várakozva győződött meg munkája eredményéről.
Az átadás
Lázár György dr. polgármester a vízmű ünnepélyes megnyitására a hivatalokhoz és a katonasághoz a következő meghívót küldte: ".... A vízmű ünnepélyes megnyitása szerdán, azaz folyó hó 30-án fog megtörténni, ezt a városi lakosságnak oly módon hozzuk tudomására, hogy este 6-7 óráig kivilágítás mellett a Széchenyi téren az utcai vízcsapok szökőkutakká lesznek rögtönözve."
Minden a legkitűnőbben sikerült. A közönség teljesen ellepte a Klauzál és a Széchenyi teret. Teljes egy óra hosszáig gyönyörködött a szokatlan látványban és hallgatta a katonazenét. A vízsugarak a platánok tetején is túlszöktek, a járdák mellett a csatornákban patakként folyt a víz.
A munka végleges befejezését az 1905. március 23-i testületi ülés jelentette, amikor is az állandó vízműre megadták a használhatósági engedélyt és az átvételi jegyzőkönyvet lezárták.
A pályázat elnyerésétől a víztorony elkészültéig mindössze másfél év telt el. Ez önmagában is óriási teljesítmény, különösen ha végiggondoljuk a kivitelezés akkori lehetőségeit, körülményeit: a beton és vasbeton technológia kezdeti stádiumban volt, nem létezett még csúszózsaluzás, nem volt toronydaru, nem volt előregyártás, csupán teljes beállványozás és kézi erő.



Az elkészült mű ismertetése
Tartószerkezeti szempontból a víztorony két fő részből áll. Az egyik rész az 1000 m3-es medence, amely az alsó vasbeton lemezével a toronyszerkezet gerendázatára fekszik fel, de ettől eltekintve a víznyomásból származó igénybevételeket a toronyszerkezettől függetlenül viseli el. Szerkezeti kialakítását tekintve vasbeton körhengerhéj, amely sarokmereven kapcsolódik a fenéklemezt képező alulbordás vasbeton körlemezhez. A medence külső átmérője 15,3 m, a palást belső (hasznos) magassága 5,85 m.
Eredeti tervek:  hosszmetszet        homlokzat
A másik tartószerkezeti rész a torony oszlopokból és gerendákból összeépített tartórendszere, amely mint forgásszimmetrikus térbeli rúdszerkezet működik. Ez utóbbi összetettségére jellemző, hogy a tartórendszer mintegy 540 rudat és 240 csomópontot tartalmaz.

A torony teljes magasságában vasbeton lépcső vezet végig. A medence alatti szintig a lépcsőket a belső és a közbenső pillérek közötti alapterületen alakították ki, ettől felfelé belső csigalépcső vezet a 4 belső pillér között a legfelső kilátószintig. A megoldás érdekessége, hogy a centrális elhelyezésű csigalépcső függőleges értelemben áthatol a medence tengelyén.
A torony magassága a terepszinttől a legfelső kilátószintig 46 m. Efölé nyúlik még mintegy kilenc méterrel a vasbeton szerkezetű zászlótartó rúd.
A víztorony általános jellemzője, hogy gyakorlatilag minden szerkezeti része vasbetonból készült: az alapozás, a tartórendszer, a tároló medence, a csigalépcső, a zászlótartó, sőt még a bejárati ajtó is, a kilincset leszámítva.

A víztorony felújítása
A víztorony az 1904-es megalkotása óta üzemel. Az elmúlt több mint 100 év viszonylag szerencsésen, háborús károsodások és lényegi változtatások nélkül telt el, és csupán az 1959-60-as években végeztek rajta jelentősebb felújítási munkálatokat, amelyek főleg a homlokzati felületekre terjedtek ki.
A Funkció és Szerkezet Mérnöki Iroda szakvéleménye szerint a károsodások nem statikai, hanem döntően korróziós eredetűek, melyek kiterjedtsége és mértéke megnövekedett, üteme felgyorsult. Az egyedi műemlékké nyilvánított víztorony megmentése, rekonstrukciója egyre elkerülhetetlenebb, sürgetőbb feladattá vált.
Az Önkormányzat – Dr. Igaz Ágnes, Pásztor Péter – , és az üzemeltető Szegedi Vízmű – Bodor Dezső, Becsky Balázs, Végh Zoltán – szakemberei, a közreműködő mérnökök azon dolgoztak, hogy a rekonstrukció minél előbb elkezdődjön, és ismét eredeti pompájában tündököljön Szeged Öreg Hölgye.

A felújítás terveit a Funkció és Szerkezet Mérnöki Iroda mérnökei, Dr. Körmöczi Ernő és Szolga András készítette el, a villamos tervező Papp Antal, a gépészeti tervező Felvégi András volt. A torony színdinamikai tervezője Szögi László.
A víztorony rekonstrukciójára 440 millió forint értékben öt pályázó közül a „Torony Konzorcium” (a SADE Magyarország Kft. és a Techno Consult Kft.) kapott megbízást, főépítés vezetője Reichart Gyula, építésvezető Miklós Zoltán volt. A társvállalkozó a Techno-Wato Kft. helyi képviselője Csányi László Kele Károly és Almássy Piroska. A víztorony felújítás kezdete 2005. augusztus, a kivitelezés 2006. május végéig tartott. A torony felújítása során számos kiváló anyagot alkalmaztak, pl. a MICROTOP TW habarcsrendszert, melyből a víztároló medence födémen cseppkő formájú felületstruktúrát alakítottak ki, így a páralecsapódás gyorsan le tud csepegni, megakadályozva a visszafertőződést, a korróziós hatásokat. Az 1 000 m3-es medence belső felületére vízzáró kemény polietilén szigetelőlemez került elhelyezésre. A medencén áthatoló csigalépcsőn menve a tárolt víztér üvegfalon keresztül megtekinthető, azt alulról megvilágították.
A medence gyűrű irányú megerősítése korróziónak ellenálló szénszálas lamellákkal történt.
A gépészeti szerelést a Szegedi Vízmű készítette Pomázi Zoltán irányításával.
A felelős műszaki vezető Dr. Mezős Tamás, a CSOMIBER megbízásából a mérnök feladatait és a műszaki ellenőrzést Budai Imre látta el.

A víztorony funkciói
A Szent István téri víztorony alapvetően Szeged vízellátó rendszerének szerves része marad. Ezen kívül kilátóként is funkcionál, s a kiállítások mellett a kiváló akusztikája lehetővé teszi hangversenyek rendezését is.
A szegediek által „Öreg Hölgy”-nek nevezett víztorony kívül-belül megújult, s a felújítást követően 2006. szeptember 15-én először nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.
A felújított víztorony belső kialakítása, városképi helyzete lehetőséget adott olyan közösségi funkciókra, mely a maga nemében, egy üzemben levő víztoronynál kuriózum. Természetesen ez kölcsönös alkalmazkodást kíván mind az üzemeltetőtől, és a látogatásokat szervezőtől egyaránt. Ez azt jelenti, hogy egyrészt a torony nem tartható folyamatosan nyitva, mint például egy múzeum, ugyanakkor a torony a nagyközönség számára előre meghatározott napokon látogatható.

A víztorony kilátóként – helyzeténél fogva – nagyon szép látványt ad Szeged városára, annak környezetére. A kényelmes lépcsőn felfelé haladva a toronytörzs visszaugratott részén, a két körfolyosónál a körbejárásból adódóan mód van a minden irányú kilátásra. Feljebb menve, a csigalépcső felvezet a legfelső kilátószintre, ahol a terepszinthez viszonyítottan 41,85 m magasságon élvezhető a panoráma. A felvezető csigalépcsőt, a medence felett a már említett üvegfal határolja melyen keresztül az alulról megvilágított víztér látható.
A víztorony belső alaprajzi kialakítása lehetőséget ad kiállítások, és kisebb rendezvények szervezésére. Ehhez a belső térben a felújítási projekt részeként bútorok, vitrinek kerültek elhelyezésre. A kiállítások megrendezésére a legkedvezőbb a földszint és a medence alatti VII. szint, ide jelenleg két állandó jellegű kiállítás már bekerült. A földszinten a vízhez kapcsolódóan, a helybéli Bánffi István szikvízgyártó gyűjteménye kapott helyet, a kiállítás címe „Szódavíz egy magyar kultuszital”. A VII. emeletre az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád megyei csoportja által gondozott fizikatörténeti kiállítás került. Érdekességképpen a toronyban a fizikusok elhelyezték a föld forgását bizonyító Foucault-féle ingát is. A II. szinten a torony eredeti és a felújítás tervei, valamint fotók tekinthetők meg a felújított víztoronyról. A többi szinten 2010 szeptemberéig a Szegedi Vízmű által kiírt fotópályázat anyagából összeállított kiállítás látható.

A felújított víztorony környezete, mérnök pantheon
A víztoronnyal egyidejűleg a Szent István tér is felújításra került, a kialakított új burkolat sugarasan illeszkedik a torony nyolcszögletű alapformájához. A tér tervezőjének, Fekete Zoltánnak ötlete, a torony körül egy Mérnök Pantheon kialakítása, kedvező fogadtatást nyert a városnál és a megyei mérnöki kamaránál egyaránt. Az elképzelés szerint a torony körül hét neves, szegedi vonatkozású, mérnök szobra kerül elhelyezésre. Első ütemben, a víztorony és a tér rekonstrukciójával egyidejűleg négy szobor került felállításra. A négy szoborból eredetileg három szerepelt az eredeti projektben, a negyedik, Korb Flóris szobra a SADE Magyarország Kft. felajánlásaként került felállításra.

A felállított szobrok:
Zielinski Szilárd szobra:
Zielinski Szilárd a Szent István téri víztorony tervezője,
a magyarországi vasbetonépítés meghonosítója.

Korb Flóris szobra:
Korb Flóris építőművész a Szent István téri víztorony építész tervezője, de nevéhez kötődik többek között a Szegedi Klinikák tervezése is.

Pálfy-Budinszky Endre szobra:
Pálfy-Budinszky Endre, mint Szeged városi főmérnök sokat tett a város harmonikus fejlődéséért.

Magyar Ede szobra:
Magyar Ede építész több jelentős épület mellett a Szegedi Reök-palota tervezője.

Tóth Mihály szobra:
Tóth Mihály Szeged városi főmérnök a víztorony építésénél a város részéről ellenőrizte a munkákat. Nevéhez kötődik többek között számos ismert szegedi középület tervezése is.

Feketeházy János szobra:
Feketeházy János hídépítő mérnök Szeged első közúti hídjának tervezője.

Zsigmondi Béla szobra:
Zsigmondi Béla vízépítő mérnök fúrta Szeged első artézi kútját. Nevéhez kötődik Szeged környékén több mélyfúrású kút, víz- és talajfeltáró fúrás.


A víztorony látogathatósága
Az ipari műemléknek számító százéves víztorony április 1. és október 31. között havonta egyszer, minden hónap első szombatján tart nyitva 10-től 16 óráig, a Szegedi Szabadtéri játékok előadási napján, Nyílt Napokon tavasszal (a Víz Világnapján) és ősszel (szeptember közepén a felújítás évfordulóján), valamint jeles napokon. Csoportok előzetes bejelentkezést követően látogathatják.

Bejelentkezés és időpont egyeztetés: Szegedi Vízmű Zrt., Ivóvíz termelési üzem, telefon: 62/558-842.
A torony megtekintése – a Nyílt Napok kivételével – belépőjegy vásárlásával lehetséges.

Jegyárusítás:
Tourinform Iroda (6720 Szeged, Dugonics tér 2.)
nyitva tartás:
június 15. – szeptember 15. között: hétfő - péntek: 900 - 1800, szombat: 900 - 1300
szeptember 15. – június 15. között: hétfő - péntek: 900 - 1700

Tourinform Információs pont a Széchenyi téren (június 1-től szeptember 15-ig)
nyitva tartás: minden nap 800 - 2000

Szent István téri víztorony
Csak a nyitvatartási napokon, a nyitvatartási idő alatt van jegyárusítás.

Jegyárak
Felnőtt belépő 200 Ft;
Diák és nyugdíjas jegy 100 Ft;
6 év alatt ingyenes;
Csoportos kedvezmény nincs;
Diák-csoport esetén a kísérők számára is 100 Ft / fő a belépő.

Szegedi Vízmű Zrt.
www.szegedivizmu.hu

 

Forrás
A szöveg szerzői: Bodor Dezső, Dr. Körmöczi Ernő, Szolga András,
Fotók: Bodor Máté, Tichy Béla Töhötöm, Szegedi Vízmű Zrt.


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.