Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Szecessziós kegyúri templom az Őrségben

 

Szecesszió és kegyúri templom. Két, egymástól korban látszólag messze álló fogalmat illesztettünk össze az ivánci templomot és kastélyt bemutató írásunkban, azonban látni fogják, hogy kegyúri templom építésére nem csak a középkorban került sor hazánkban, hanem még a múlt század elején is akadt rá példa.

 

Ivánc egyike az Őrség kisközségeinek. A település a Vasi-hegyhát nyugati szélén, a Rába és a Zala folyók által határolt, fennsík jellegű területen fejlődött ki. Alapítását a honfoglalás korára teszik, amikor ezen a tájon az úgynevezett őrvidék alakult ki. A középkor későbbi évszázadaiból fennmaradt írott dokumentumokból tudható, hogy előbb az Ajakos család volt itt birtokos, majd az Ivánczyak.

A Rába kanyarulatai Iváncnál (www.legifoto.com )

 

Itt álló nemesi lakról, Ajakas (Ivánczy) Miklós földesúri udvarházról már az 1330-as évek közepéről maradt fenn utalás. Ez az épület később is rendre említésre került a településsel kapcsolatban, 1543-ban például nemesi kúriaként –curia nobilitaris- szerepel, és ekkor Ivánczy Pál tulajdonában volt, aki Vas vármegye alispánja volt. A török hódoltság idején az Ivánczy-család az itteni otthonából kiköltözött, így a gazda nélkül maradt ház pusztulásnak indult. Az Ivánczy família férfi ágon 1650-ben kihalt. Az ivánci birtokot ezt követően kapta meg Sigray János.

 

A Sigrayak birtokba lépésével egy új, igen hosszú ideig tartó és sikeres időszak köszöntött be Ivánc életében. A ma is álló kastély előzményét -egy egyemeletes, barokk kúriát- Sigray Károly emeltette az 1700-as évek közepén.

A Sigray-kastély napjainkban (www.legifoto.com )


A kastély bővítésére és felújítására, valamint eklektikus stílusúban történő átalakítására az 1800-as évek vége felé került sor, míg a belső tereit 1920-ban szecessziós stílusban alakították át. Akkor, amikor a kastélybelső felújítására sor került, már állt a település új, szintén szecessziós stílusban emelt temploma.

Az új templom építésére azért került sor, mert a település régi –középkori eredetű- temploma olyan rossz állapotba került, hogy 1910-ben a lebontásáról döntöttek. Az új Isten Háza megépítéséhez szükséges anyagok megvásárlását és a mesteremberek fizetését az akkori földbirtokos, gróf Sigray Antal vállalta, míg a hívek kétkezi munkájukkal járultak hozzá a megvalósításhoz. A Hendrich Antal műépítész által szecessziós stílusban megálmodott háromhajós templom felépítésére 1913-14 folyamán került sor. A magyaros és székely motívumokkal díszített épület bizonyos fokú rokonságot mutat a Kós Károly által tervezett zebegényi templommal. Az ivánci épület érdekessége, hogy a templommal megegyező nagyságú altemplom kialakítására is sor került. Negyvennégy színes üvegablaka alkotójának nem ismerjük a nevét. A templom főhomlokzatán lévő Sigray-címer mellett olvasható a család jelmondata: Candore et fidelitate (buzgósággal és hűséggel).   

 

szecesszio, templom
A szecessziós stílusú templom (www.legifoto.com )

 

Sigray Antal korának egyik jelentős formátumú politikusa volt, aki legitimista elveket vallva, pártolta IV. Károly visszatérését. Az országgyűlés felső házának tagjaként 1943 decemberében Magyarországnak a háborúból való kilépése és a békekötés mellett érvelt, ennek következményeként –és mert a zsidótörvények ellen is szót emelt- a németek 1944 márciusában a mauthauseni koncentrációs táborba vitték. Sigray Antal a tábor felszabadítását még megélte, de súlyosan meggyengült egészségi állapota következtében 1947 decemberében New Yorkban elhunyt.

 

Az ivánci kastély kertjének ékessége egy gyönyörű és hatalmas famatuzsálem, hazánk talán legnagyobb tulipánfája. A kastélyt az 1950-as évek eleje –az államosítás- óta szociális otthonként funkciónál.

1910 táján Sigray Antal neobarokk stílusban egy mandzártetős kiskastélyt emeltetett a régi kastély mellett. 

 


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.