Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Textilmúzeum Óbudán - A Goldberger gyűjtemény

Óbuda két figyelemreméltó múzeumi kezdeményezést índított útjáta az elmúlt években. Az Óbudai Múzeum kiállítása mellett az újjászületett Textilipari Gyűjtemény is modern múzeumi eszközökkel és gazdag programkínálattal várja a látogatókat.

 

A kiállításról

 

Az Óbudai Múzeum–Goldberger Textilipari Gyűjteménye új állandó kiállításával méltó emléket kíván állítani az 1784-ben, Goldberger Ferenc által alapított, és több mint 200 éven át fennállt textilgyár történetének. A kiállításnak kettős küldetése van:

Egyrészt, öt nagy egységre bontva mutatja be azt a folyamatot, amely során a néhány fős manufaktúraként induló kékfestőműhely – a család egymást követő generációinak modernizálása következtében – világhírű vállalattá fejlődött. Ezzel nem csak Óbuda életére volt nagy hatással, hanem meghatározó szereplőjévé vált a korabeli magyar gazdaságnak, Majd választ kaphatunk arra, hogy miként létezett a szocialista gazdaságpolitika korszakában, illetve mi vezetett a megszűnéséhez.

Másrészt kiállításunk arra is törekszik, hogy a gyár fejlődésének bemutatása közben – számos interaktív elem segítségével – érthetővé tegye a textilnyomás technológiáját.

 

A múzeumról


A gyűjtemény története az 1950-es évekre nyúlik vissza. 1954-ben törvényerejű rendelet jelent meg a műszaki emlékek megőrzéséről, védelméről, amelynek hatására egyes iparágak – köztük a textilipar is – megkezdték saját múzeumuk, egyes gyárak pedig saját múltjukat őrző gyűjtemények létrehozását. Így jött létre a Posta, a Bányászati, a Kohászai és a Vegyészeti Múzeum.


A múzeum újraindítása érdekében 1992-ben létrehozták a Textilmúzeum Alapítványt, amelynek 11 tagú kuratóriuma megszerezte az óbudai Goldberger gyár műemlék épületeit a Textil- és Ruhaipari Múzeum új otthonának, amely 1999-ben nyílt meg a nagyközönség előtt négy állandó kiállítási egységgel és az évek során több időszaki kiállítást rendezve.

A fenntartó kellő anyagi háttér hiányában 2011 novemberében az addig mostoha körülmények között működő múzeum épületét és műtárgyállományát felajánlotta a III. kerületi önkormányzatnak, amely felvállalta a gyűjtemény társadalom szolgálatába állításával járó feladatok ellátását és ehhez a megfelelő anyagi háttér biztosítását. Így jött létre 2012. január 1-jén a Goldberger Textilipari Gyűjtemény, amely az Óbudai Múzeum külön intézményi egységeként a korábbi Textilmúzeum felújított épületében kapott helyet több teremnyi állandó kiállítóhellyel, rendezvényteremmel és raktárakkal. A Goldberger család és az általuk alapított gyár történetét bemutató „A Goldberger…” című állandó kiállítás 2013 szeptembere óta látogatható.

 


Ízelítő a múzeum prgramjaiból



Textilfestő tanfolyam

A Goldberger... a fogalom régi, a múzeum pedig új, a régi helyen, a Lajos utca 136-138. szám alatt. A 2013. szeptember 12-én ünnepélyes keretek között megnyílt Goldberger Textilipari Gyűjtemény az új állandó kiállítás mellett múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, felnőtteknek és gyermekeknek szóló textilfestő tanfolyamokkal várja az érdeklődőket.

A Goldberger Műhelyben a kézművességből kinövő textilipar múltja előtt tisztelegve, alapfokú és művészeti technikák elsajátítására nyílik lehetősége a jelentkezőknek.

A foglalkozásokon a kézműves és kisipari textilfestés ismereteit sajátíthatják el a résztvevők.

A batikolás, dúcnyomás és szitanyomás alapjait  nyomottanyag tervező és kendőfestő diplomával képesített iparművész, Vizi Julianna segítségével tanulhatják meg az érdeklődők.

A tanfolyamokat a fiatal felnőtt és felnőtt korosztály, valamint a nyugdíjas korosztály számára indítjuk.

A foglalkozásokon az egymásra épülő ismereti anyagban a

- viasszal rajzolás,

- festékbe merítéses szálfestés

- a felületeken készített dúc- vagy szitanyomás

- monotípia

lesznek az első elsajátítható textilfestő technikák.

Mindemellett tervezési gyakorlatok, textilismeret és festékismeret is szükséges a sikeres munkákhoz, amelyet a tervező iparművész gyári és kézműves, továbbá tanfolyamvezetői gyakorlata biztosít.

A most induló tanfolyammal a Goldberger Textilipari Gyűjtemény elsősorban a hobbi érdeklődőknek kíván szórakoztató, tartalmas ismereteket adó elfoglaltságot biztosítani.



A következő tanfolyam 2014. március 28-án, pénteken este  indul.

Egy kurzus 5 alkalomból áll, péntekenként 17-20 óráig, alkalmanként 3 óra.

A tanfolyam ára: 12.000 Ft / fő / 5 alkalom



A jelentkezőket az alábbi elérhetőségeken várjuk:

Tóth Anita

+36 1 250-020

toth.anita@obudaimuzeum.hu

 

www.textilmuzeum.hu/


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.