Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


12. lapszám 2006/04

Tartalom:

A megújuló győri zsinagóga lesz a Vasilescu-gyűjtemény otthona

Győr új zsinagógájának tervezésére kiírt 1866. évi pályázatot Benkó Károly pályaműve nyerte el. A monumentális kupolával fedett, nyolcszögletű alaprajzú szakrális térrel rendelkező imaház, formájával iskolát teremtett a zsinagóga-építészetben, így fontos helyet foglal el a 19. század Közép-európai éptésztében is.


A lombokon csend.
Rockenbauer Pál sírjánál jártunk

Miképpen Goethe vándora a hegytetőn, Rockenbauer Pál a Zengővárkony melletti szelídgesztenyés száz éves fái között találta meg azt a helyet, ahol megpihenhet. Ismerte és szerette ezt a tájat, ugyanúgy mint az ország többi szegletét, amelyet fáradthatatlanul járt.


Europa Nostra-díjas épületeink:
A fertődi kastélykápolna


Párhuzamos sorsok. Két Esterházy-kastély, egy Pápán és egy Fertődön. Mindkettő freskója a 18. század magyar barokk festészet kiemelkedő alkotása és alkotójuk ugyanaz a személy: Mildorfer Ignác (Joseph Ignac Mildorfer). A világháború pusztítását és az azt követő kifosztás utáni szomorú évtizedeket, szerencsés fordulattal, példás felújítás zárja le. Mind a pápai, mind a fertődi kastélykápolna felújításának nagyszerű színvonalát Europa Nostra-díjjal - a műemlékek Oscar-díjával - jutalmazták (előbb a pápai, majd a fertődi felújítást kapta meg az elismerést).


Barokk kastélyszínház Gödöllőn

Több mint százéves álmából ébresztette fel a restaurátorok "csókja" a Gödöllői Királyi Kastély színházépületét. A kastélyszínház egykori létezése ismert volt, helyszíne azonban egészen 1986-ig rejtve maradt. Akkor a felújítási munkák során véletlenül került elő az a darab falfestés, amely felhívta a szakemberek figyelmét a déli szárny épületére. A barokk színház megtalálásának és helyreállításának jelentőségét az adja, hogy Európában ezen kívül csak Drottingholmban (Svédország) és Cesky Krumlovban (Csehország) maradtak fenn kulisszás-rendszerű barokk színházak (a vicenzai eredete vitatott), ezért világviszonylatban is különleges érték. A kastélyszínház ugyanakkor hazai viszonylatban is színháztörténeti jelentőségű, mivel hamarabb nyílt meg, mint a budai várban kialakított Várszínház, így az ország legrégebbi fennmaradt újkori kőszínháza.


Ünnepi beszélgetés Dr. Révész T. Mihállyal

Tíz évvel ezelőtt, 1996 augusztusában adták át a felújított Királyi Kastély első látogatható kiállítását, a főhomlokzati szárnyban látható Királyi Kastély Múzeumot. Az évforduló alkalmából Dr. Révész T. Mihály, a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Társaság ügyvezető igazgatója mesélt nekünk a terveikről , a Kastély jövöjéről.


Erények

Magyarország egyetlen, épen megmaradt reneszánsz falképe, az "Erények" allegóriája, Vitéz János érsek, európai hírű humanista Studiolojában található Esztergomban. Az esztergomi Király Vár, az ország több szempontból is legfontosabb faképeit örző műemléke, a Magyar Kiráyli Kápolna és a Vitéz János Studiolo révén.


Az ördögloval kastélya -
A bajnai Sándor-Metternich-kastély


A Sándor család történetében számos kiemelkedő életpályát befutó személyt találhatunk, nevüket mégis a család "fűszere" a különc viselkedéséről elhíresült ördöglovas tette halhatatlanná. Sándor Móric, akiről Kálmán Imre operettet írt, a bajnai kastélyt olyan színvonalon alakíttatta át, hogy méltó legyen hercegi származású felesége új otthonának.


Nyugat-Balatoni programajánló
Keszthely

Keszthely látnivalóinak többsége a város középkori központjainak - a mai Fő térnek és a kastélynak - környezetében található. Amennyiben a Fő téren kezdik a városnézést, akkor itt találják a copf stílusú, 18. századi alapokra épült Városházát és a város meghatározó épületegyüttesét, a ferences rendi kolostort és templomot.


A magyar Szent Korona porcelánmásolata a Szentkirályi kiskápolnában

A Szent Korona másolatából összesen 13 darab készült a Herendi Porcelánmanufakturánál. A másolatok mintái, színei és formája teljesen megegyezik az eredetivel - egyedül a mérete nagyobb egy kicsivel.


Ameddig a szem ellát - a szálkai Mausz-kápolna


Néhány évszázaddal ezelőtt várat építettek volna erre a pontra, a 19. században már "csak" kápolnát. Belátni innen a Szekszárdi-dombságot és a Sárközt. Lenyűgöző a határtalanság érzése, a végtelen látványa.









Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.