Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Túraútvonal ajánlatok a Keszthelyi-hegységben



Gyalogtúrák


1. Darnay-Dornyai Béla emléktúra útvonal Kilátó túra

Keszthely – Gyenesdiás (Felgyenes) – Kirándulóközpont (Nagymező) – Kerek-hegy (Festetics-kilátó) – Pető-hegy (Berzsenyi-kilátó) – Padkő-kilátó – Kitaibel Pál kilátó (Vonyarcvashegy) – Batsányi- (Pap-hegy) és garga-hegyi Bél Mátyás-kilátó (Balatongyörök)

(Közepes túra, néhány emelkedővel, jórészt jelölt turistautakon. Menetidő: 3ó 55p, távolság: 12 km, szintkülönbség: 305 m)

A Keszthely belvárosából együtt futó kék és piros jelzéseken Gyenesdiásra kiérve aszfaltos út (Lőtéri út) vezet fel a térség Kirándulóközpontjához a Nagymezőre, ahol Erdei tornapálya és elegáns esőbeálló fogadja az idelátogatót. Kis pihenő után a Kerek-hegy K jelzésén felkapaszkodhatunk a Festetics-kilátóhoz, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Keszthelyi-öbölre és a felhagyott kőbányákra.

Innen utunk visszafelé vezet egészen a sárga jelzésig, amely enyhe emelkedők után az S jelzésű ösvényen felvisz a Berzsenyi-kilátóhoz, ahonnan tiszta időben még az Alpok hegyeit is láthatjuk. Az edzettebbek kis kitérőt tehetnek a Pad-kő kilátóhoz, mely a Büdöskúti Arborétum alatt található, gyönyörű, tölgyesekkel övezett úton. Aki viszont mérhetetlen feketefenyő-illatra vágyik, a piros jelzésen a Hosszú völgyben folytassa útját, majd a Malacostető nyiladékán keresztül kanyarogva ereszkedhet alá a Z jelzésen a vonyarcvashegyi Kitaibel Pál-kilátóig. Itt utunk a falu fölött vezet a balatongyöröki Zsölle-háton át a Bélapi pihenőig, melyet a helyiek Szalonnázónak neveznek. Innen könnyűszerrel érhetjük el utunk utolsó két állomását az S jelzés mentén található Bél Mátyás-kilátót valamint a P jelzés végén található Batsányi-kilátót. Mindkét kilátó panorámája vetekszik a Szépkilátó panorámájával, ahová a Batsányi-kilátótól rövid úton lejuthatunk a Szépkilátóig.



2. Források útjain a Keszthelyi-hegység-ben Forrás túra

Vállus (Büdöskút) – Szent Miklós-forrás – Náradfő-forrása – Várvölgy (Pap-kútja, Tarpa-kút) – Zsidi-patak – Szent Domonkos templomkert

(Könnyű túra, minden korosztály számára, több jelölt turistaút érintésével. Menetidő: 3ó 15p, távolság: 10,5 km, szintkülönbség: 255 m)

A Keszthelyi-hegység szívétől, a Büdüskúti Kirándulóközponttól indul ez a gyönyörű séta, két fakultatív kitérőt is kínálva a túrázónak. Az egyik esetben a zöld jelzésen indulunk el északi irányban, tölgyerdők, majd bükkösök mellett. A kutyasírokat elhagyva kis emelkedő után kanyarodunk le jobbra a zöld jelzésről a Z kisösvényre a Szent Miklós-forráshoz, amely mellett Pálos kolostor (Vállusszentmiklós) romjait fedezték fel. A jóízű forrásnál megpihenhetünk, majd utunk a zöld jelzésre kanyarodik vissza. Leereszkedve a Szent Miklós völgy Z+ jelzésén a vállusi „Vadlánlik” érintésével érünk ki a faluba. A másik lehetőségnél a Büdöskúti úton visszafelé gyalogolva északra térünk a Hűs-lap menti vállusi erdészeti útra, melyen egyenes út vezet a faluba, Náradfő-forrásának érintésével az országos Kék jelzésen.


A Várvölgy községbe vezető országút mentén folytatva túránkat, a kőhídnál, a patakvölgyben kanyargó Barbacsi erdei útra, jobbra letérünk az országútról. Gyalogutunk kivezet a várvölgytapolcai országútra, melyen jobbra fordulva haladunk tovább. Rövidesen befordulunk a Lázhegy szőlői és présházai között felfelé kanyargó földútra. A Kő-orra alatt a kék jelzés pirosra vált, mi a piroson folytatva utunkat érjük el a Várvölgyi medence legkitűnőbb forrásait, kisvízfolyásait, melyek közül a legbővizűbbek a Pap-kúti és a Tarpa-kúti-források a Mulatódomb szomszédságában. A földút levisz minket a Vajas-kút mellett a Zsidi-patak völgyébe, ahonnan aszfaltos úton gyalogolhatunk be a faluba a Szent Domonkos templomkertig. Itt a mai napig több szivárgó forrás található.


 

3. Láz-hegyi földtani barangolások Geológiai túra

Várvölgy (Alsózsid) Alsó-szőlő-hegy – Fertős-hegy – Ördögkövek – Kis-Láz-hegy (Uzsa) – Vörös-föld-tető – Öreg erdő – Kő-orra – Berkenyés
(Könnyű túra, viszonylag sík terepen, jelöletlen sétautakon. Menetidő: 1ó 40p, távolság: 7,5 km, szintkülönbség: 165 m)

Várvölgy Alsózsid nevű településrészen vezet fel gyalogutunk a lovarda mellett, gyönyörű fekvésű szőlők és gyümölcsösök, gondozott présházak és pincék közt. A piros jelzést 3-400 méteren követve érjük el a Kis-Láz-hegy későbronzkori földvárának kapuját (Ördögkövek), amely nem más, mint tört bazaltkőből álló, óriási bazalttorlasz. Innen jobbra vesszük utunkat, így a Kis-Láz-hegy hatalmas bazaltplatóján keresztül érintjük a Csuhus tavat, a Kaszáló és a Rekettyés tavakat. Rövid kitérővel felkanyarodhatunk a Vörös-föld-tető 25 méterrel magasabban fekvő csúcsára, ahonnan az uzsai kőfejtő már csak néhány perces járásnyira van. A bánya várvölgyi oldalában ma is folynak az ásatások.

A nyíltszíni bányaművelés már mélyen az egykori felszín szintje alatt folyik. A bánya zavaró, és egyben lenyűgöző is, értékes geológiai információk tárházát kínálva az ide látogató túrázó számára. A visszautunk az Ördögköveken keresztül az Öreg erdőn át vezet egészen a Kő orra kilátóhelyig. A Kő orra 402 m-es csúcsáról észak felé korlátolt a kilátás, mégis erről a füves csúcsról nyílik a tájegység egyik legszebb körképe. Látjuk a Somló szép haranghegyét, a polányi Hosszúhegyet. A távolban emelkedik a Dunántúl legnagyobb bazalt hegyének, a Kab-hegynek 601 m magas csúcsa a TVtoronnyal. Látjuk az Agártető kettős kúpját, a bazalt sapkájától szinte teljesen megfosztott Halápot, a szabályos süveg alakú Hegyesdet, a zánkai Hegyestűt, Csobáncot, Szent György-hegyet, Badacsonyt és Szigligetet. Az itt felcsillanó Balaton somogyi partján a Fonyódi dombok tűnnek fel. Előttünk a hatalmas Keszthelyi-hegység kiemelkedő csúcsai következnek, és a Rezi vár romjai. Visszautunk a Berkenyés erdején át vezet le a kiindulási helyig Várvölgy szívébe.

 

 

4. Hévízi-tóforrás vándorlástörténeti sétaút (Kéktúra útvonal)

Hévíz – Dobogó – Biked – Cserszegtomaj – Rezi – Meleg-hegy (Rezi vár) – Zalaszántó (Szántói-medence, Halomsírok) – Tátika

(Nehéz túra, sok emelkedővel, jelölt turistautakon. Menetidő: 4ó 30p, távolság: 18,5 km, szintkülönbség: 340 m)

Hévíz városából a sárga jelzésen keleti irányba haladva elhagyjuk a tóforrást és környékét. A Gyöngyös patak hídját elhagyva, balra északkeleti irányban, az enyhén emelkedő bekötőúton haladunk. A keszthely-sümegi országutat átszelve utunk bal oldalán S jelzés mutatja a Biked csúcsára (181 m) vezető utat, ahol a Margit-kilátó emelkedik, melyről fenséges panoráma tárul elénk. Ezen a csúcson valószínűleg a pliocén időben tört fel az őshévíz, mely pont mintegy 65 m-rel van magasabban a mai hévízi völgyfenéknél. A domb érdekessége még az alatta húzódó Cserszegtomaji kútbarlang, melynek hossza 2400 m, függőleges kiterjedése 52 m. (Látogatásához Balatonfelvidéki Nemzeti Park engedélye szükséges!)

Visszatérve Biked csúcsáról (negyedórás kitérő után), tovább haladunk a cserszegtomaji szőlők, gyümölcsösök és szétszórt házak között vezető úton a Bottyán-hátat megkerülve. Rezi szép fekvésű utcáira leereszkedve a templom mellett már felfedezhetjük a K jelzést, ahol földutakon gyalogolva érünk fel a Meleg-hegyi tetőre. Érdemes kis kitérőt tenni a Rezi várhoz, melynek szomszédságában a Meleg-forrásbarlangnál megint csak az őshévíz nyomait fedezhetjük fel. A Kék jelzést követve a Hullay-malomnál átkelünk a Séd patakon, majd Szántói medencén és a Köves ér mentén fél órás gyaloglás után kiérünk a zalaszántói Vaskori temetőhalmok (Halomsírok) piros jelzésű gyalogútjára. Ezen haladva rövidesen elérjük az együttesen futó kék és sárga turistajelzéseket, melyek felvisznek bennünket a Tátika csúcsára, a Tátika felső várához (K jelzés), az őshévíz első leírt feltörési helyszínéhez. (Innen a kitartóbbak a kék, sárga jelzésen leereszkedhetnek a szomszédos Világosvári szőlőhegy fölött emelkedő igen impozáns európahírű Buddhista szentélyig, a Sztupáig is.)



5. Szent-György-hegyi kirándulások

Szigliget – Hegymagas (Lengyel kápolna és présház) – Oroszlánfejes-kút – „Bazaltorgonák tanösvény” – Orgonasípok – Kulcsosház – Bogdán-kút – Tapolcai-medence – Tap

(Közepes túra, több emelkedővel, kitűnően jelölt turistautakon. Menetidő: 3ó 25p, távolság: 22 km, szintkülönbség: 290 m)

Szigliget felől a 71-es műútról a Hegymagas és Raposka felé vezető országúton a kék és piros jelzést követve juthatunk fel a Szent György-hegy „alsószoknyájára”. Kordonos szőlők közt emelkedő úton menetelve kis kitérővel érhetjük el a hegy déli lejtőjének két híres épületét: a barokk stílusú Lengyel kápolnát és présházat (a kápolnához csatlakozik be a sárga jelzés). A keskeny szőlőhegyi aszfalton nyugat felé haladva csodálhatjuk meg a bővizű „Oroszlánfejeskutat”. A három jelzést követve érünk az erdőbe. Itt utunk két irányba folytatódhat: jobbra a kék jelzésen elindulva erős emelkedővel feljuthatunk a csúcs alatti esőházhoz (kis kitérővel a Vércse-szirthez), majd a K jelzésen a hsegytetőre, ahonnan csaknem teljes a körpanoráma.


(Az Országos Kékjelzés útvonala több helyütt összefonódik a Raposkáról induló „Bazaltorgonák tanösvénnyel”, melynek hét állomása átfogó képet ad a hegy természeti értékeiről, élővilágáról.) A piros és sárga jelzéseken ereszkedhetünk le a hegy világhírű ékességei, a „bazaltorgonák” közötti völgyszorosba. Az orgonasípok fölötti kis füves dombra kisétálva szinte karnyújtásnyira kerülnek tőlünk a szomszédos tanúhegyek. A bazalthegyek számos ritka növény- és állatfaj élőhelyei is. A három jelzés meredek lejáraton visz le a Szent György-hegyi turistaházhoz (Kulcsosház). A ház környéke a hegy turistaút-hálózatának legfontosabb csomópontja. A háztól a kék és piros jelek lépcsősoron ereszkednek a kiszáradt Bogdán-kúthoz, ahonnan az út északi irányban, rakott támfalak közt vezet szőlőterületeken át. A jelzések szétválnak, de mindkettő lefut a Tapolcai-medencére, és beviszik a túrázót Tapolca városába.


Forrás:  www.forrasviz.eu


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.