Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen



A siroki vár helyreállításának terve

A projektgazda

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága 1992-ben jött létre az állami tulajdonban lévő és tartósan állami tulajdonban tartandó műemléki együttesek és gyakran természeti védettséget élvező parkjaik szak-vagyonkezelési feladatainak ellátására. Az intézmény önálló jogi személyiségű, önállóan gazdálkodó költségvetési szervezet az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz tartozóan, és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakmai felügyelete alatt.

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága jelenleg 73 fővel dolgozik. Az európai mintára létrehozott Műemlékek Nemzeti Gondnoksága megalakulásával kezdődött el az állami tulajdonból ki nem adható műemlék-együttesek céltudatos vagyonkezelése. Az intézmény azzal a jogalkotói céllal jött létre, hogy Magyarország európai kulturális egyenrangúságát fémjelző örökségcsoportja, az állami tulajdonban tartandó műemléki együttesek műszaki és művelődéstörténeti helyreállítását elvégezze, működtetésüket, szolgálatra állásukat biztosítsa, bekapcsolja azokat a hazai és nemzetközi idegenforgalmi vérkeringésébe.

Az intézmény hatáskörébe jelenleg 41 db megkülönböztetett minősítésű kincstári vagyon tartozik. Az intézmény a műemlékek helyreállítása és működtetése során mindig elsőrendű feladatának tekintette az épületek, épületegyüttesek értékalapú, kulturális célú hasznosítását. A műemlék kastélyok és parkok nagy létszámú idegenforgalma csak a szakszerű és jó minőségű helyreállítás és közfunkciók (múzeumi bemutatás, művelődéstörténeti rendezvények) biztosítása mellett garantálható.
A projekt elemei

A projekt két ütemre és az első ütem három alprojektre tagolható:

* Az alsóvár és a felvezető sziklafolyosó környezetének rekonstrukciójával hazánk egy jelentős várban történik meg a műemléki felújítás (kapu és környezetének rendbetétele, alsóvári udvar és kilátó teraszok kialakítása, fedett és zárt terek kiépítése, alsóvárból felvezető sziklafolyosó környezetének kialakítása, kiállítási installációk). Ennek eredményeként a középkori várélet bemutatásának autentikus helyszíne jön létre. A rekonstrukció nyomán új turisztikai attrakciók jönnek létre: középkori felvonóhíd használata, ünnepélyes kapunyitással, ágyúszóval. A korabeli mesterségek bemutatása, a várélet megelevenítése sokszínű turisztikai programok kialakítását teszi lehetővé.
* Rendezvény helyszín kialakítása a vár környezetében (térrendezés a várnyeregben, a vár díszkivilágítása). A vár ismét jól láthatóvá válik minden irányból és napszakban. A kitisztított vároldalban várostromok adhatók elő. A kialakításra kerülő geológiai tanösvények megismertetnek a táj egyedi látványosságaival, különlegességeivel.
* „Országh Kristóf rendezvényház és információs központ” létrehozása a tájházban (udvar rendezése, csűr és tájház berendezése, kommunikációs és vizuáltechnikai berendezések beszerzése). A korábban felújított tájház hátsó helyiségeiben berendezésre kerülő szobákban az érdeklődők megismerkedhetnek a táji hagyományokkal, mesterségekkel. A rekonstruálandó fa csűrben rendezvények tarthatók, első sorban a várak életének közelebbi megismerése céljából. Ezt a célt szolgálja a hátsó kertben megépülő vár-játszótér is.

A tervek szerint a projekt befejezését követően (2011. évben) indulhatna a második ütem, a Felsővár teljes rekonstrukciója.
A projekt célkitűzései

Időbeli elhatárolás alapján

* A projekt rövid távú célja:

A Siroki vár állagának helyreállítása, középkori várélet helyszíneinek és eseményeinek bemutatása, középkori várviadalokra alkalmas látványhelyszín létrehozása, helyi termékek és szolgáltatások piacosítási lehetőségeinek megteremtése, ún. Országh Kristóf Rendezvényház és Információs Központ kialakítása.

* A projekt hosszú távú célja:

A Siroki vár hazánk egyetlen ún. barlangvára, s mint ilyen feltétlenül megőrzendő nemzeti érték. Cél hazánk egyetlen sziklavárához kapcsolódó idegenforgalmi potenciál növelése, a térségben élők társadalmi, szociális felzárkóztatásának elősegítése, idegenforgalmi központ kialakítása. A projekt szervesen illeszkedik az ÚMFT céljaihoz és horizontális politikájához, valamint az ÉMOP-hoz.

Társadalmi, gazdasági, környezeti fenntarthatósági szempontok alapján

* Társadalmi cél:

A rekonstrukció eredményeként bemutathatóvá válik a siroki vár egyedi adottsága, építészeti sajátosssága, története, a végvári láncolatban elfoglalt helye, a végvárhoz tartozó vonzáskörzet középkori gazdasága, a helyi ipar és mezőgazdaság termékstruktúrája, az egymást követő századok és korszakok társadalmának életformája és kultúrája. A turisztikai látvány és programkínálat megépítésével és kialakításával, a siroki vár bekapcsolható a Felső-magyarországi Várak Egyesülete útvonalába. A vár rekonstrukciója növeli Sirok és a környező települések lakosságának helyi és kistérségi identitását, hozzájárul a modern történetszemléletük, ismeretük formálásához, fontos szerepet tölthet be a kistérségben élők mindennapjaikban.

* Gazdasági cél:

A turisztikai vonzerő és kínálat növelésével pótlólagos magántőkére épülő beruházások generálása (helyi és térségspecifikus termékek előállítása, szálláshely kapacitásbővítés, éttermi infrastruktúra fejlesztése, stb.), foglalkoztatás bővítése, a térség megtartóerejének javítása, felzárkóztatás elősegítése.

* Környezeti fenntarthatósági cél:

Jelenleg hiányzik a turizmus fogadásához szükséges kommunális infrastruktúra, és gondot jelent az idelátogatók által képződő kommunális hulladék kezelése. A projekt keretében a létrejövő szociális és vizesblokkok segítségével lehetőség van a környezeti terhelés csökkentésére, a XXI. század igényeinek megfelelő viszonyok kialakítására.
A projekt várható eredményei

* Turisztikai vonzerő növekedése

A projekt megvalósulását követően a turista forgalom az előzetes felmérések szerint a jelenlegi látogató létszám 10-20 szorosra növelhető.

* Turisztikai attrakciók számának növekedése:

Alsóvárban: középkori várudvar életének bemutatása, kiállítások installálása, aktív bemutatóhelyek felépítése.

* Várnyereg rendezvényhelyszín kialakítása.

A tájházban az Országh Kristóf Rendezvényház és Információs Központ kiállítótér, családbarát aktív bemutatóterek kialakítása.
A projekt időtartama

2009. májusig tartó időszak

A projektgazda a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága saját szervezetén belül kialakította az eredményes lebonyolításhoz szükséges személyi hátteret. Első számú partnerként Sirok Község Önkormányzata saját költségén teszi rendbe a vár környezetét, parkosít, turista pihenőket épít. A későbbi üzemeltetésben is fontos szerepet vállal. További széles körű partnerségi megállapodásokat kötöttek helyi civil szervezetekkel, egyesületekkel, közhasznú szervezetekkel, valamint a térség szakmai és turisztikai szervezetivel. Kiemelendő az Egri vármúzeummal folyó közös munka a kiállítás megszervezésében és a Mátra Jövője Turisztikai Egyesülettel közösen tervezett nagy tömegeket vonzó programok. Az együttműködés másik formája a térség szállásadóival történik. Tervek szerint 2009 májusában benyújtják a minden részletében kidolgozott második fordulós pályázati dokumentációt.

2009. ősz – 2010. ősz

A projekt tényleges időszaka. A 2009 májusi második fordulót követően a tervezett pozitív elbírálás esetén augusztus végén, szeptember elején elindulhat a kivitelezési munka a várban. Ettől az időponttól kezdődően változik a weboldal is, folyamatosan nyomon követhető lesz a felújítás a virtuális régészeti tér menüpont alatt. Az aktuális látvány elérését webkamerák teszik teljessé. A felújítás ideje alatt a vár továbbra is látogatható lesz, a lehetőségekhez mérten egyedi programokat – felújítás látogatása vezetővel - , és további különlegességeket kínálunk. A tervek szerint 2009 őszén ünnepélyes keretek között kezdődik meg a felújítási munka, közzé tesszük az aktuális sajtóanyagokat. 2010-ben nagyszabású programsorozattal, nyílt napokkal várja régi és vendégeit a Siroki vár, hazánk egyetlen sziklavára.

2011. után

Megfelelő előkészítés és pénzügyi háttér birtokában 2011-ben kezdődhet meg a Felsővár rekonstrukciója, teljessé téve a Siroki vár helyreállítását.


Költségek

A projekt teljes költsége 356 millió forint, melynek 90 százaléka pályázati támogatás. Az önrészt a fenntartó Oktatási és Kulturális Minisztérium biztosítja a projekthez. Az építési munkák közbeszerzését a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága előre kiírja, hogy a támogatási szerződés megkötése után azonnal kezdődhessen a kivitelezés. A többi beszerzést a 2010. végi projektzárásig folyamatosan tervezik. Ezekről folyamatosan tájékoztatást nyújtunk a portálon.


forrás: www.sirokivar.hu

projek gazda: www.nemzetimuemlek.hu


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.