Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


A Szerelem Kastélya a Nemzeti Kastélyprogramban

A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a nádasdladányi Nádasdy-kastély fejlesztésének építési munkálatai jelenleg 65%-os készültségi állapotban vannak – mondta el Virág Zsolt, a programok miniszteri biztosa.

A 16. század angol és skót kastélyainak mintájára a 19. század végén, Tudor-stílusban épült historizáló kastély a GINOP-7.1.1.-15-2015-00001 projekt keretében 1,5 milliárd forint Európai Uniós forrásból újul meg, amelyet Magyarország Kormánya további 212 044 159 forintos hazai támogatással egészített ki. A projekt beruházója a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.

A kastély építtetői, gróf Nádasdy Ferenc és Zichy Ilona grófnő szerelmi házasságot kötöttek, amely a 19. században nem volt megszokott. Új kastélyuk kialakítását közösen tervezték meg a legapróbb részletekig, a feleség azonban a kastély befejezését már nem érhette meg, nagyon korán, huszonnégy évesen elhunyt. A gróf, aki soha nem házasodott meg újra, a grófnő szobáit úgy rendezte be, ahogyan közösen megtervezték.

A kastély megújulása során számos terem „élménytérré” alakul át, a látogatók megtapasztalhatják, hogy milyen volt a 19. századi nyüzsgő szalonélet, a Nádasdyakról szóló folyóiratokat vehetnek kézbe, átélhetik a boldog békeidők hangulatát. Lehetőség nyílik a korabeli billiárd kipróbálására, a gróf dolgozószobájában pedig leveleket írhatnak a vendégek a korabeli íróeszközök használatával. A korabeli bútorokkal berendezett enteriőrökben a látogató helyet foglalhat, a könyvtárban olvasgathat, a visszaépítésre kerülő télikertben kávézhat, mintha csak a főnemesi családnál járna vendégségben. Az országban egyedülálló módon megőrzött Ősök csarnokában az eredeti festményeken és reprodukciókon megjelenő neves családtagok történetüket egy szinttel lentebb, az alagsori virtuális élménytérben „személyesen” mesélik el a látogatóknak. A kastély fénykorának és hanyatlásának történetéből árnyjáték-animációval megvetített 3D-s makett ad ízelítőt. A kiállításban fontos szerep jut a korabeli kastélyok üzemszerű működése bemutatásának is, hiszen az 1876-ban átadott nádasdladányi kastélyt a kor csúcstechnikájával szerelték fel, a vízvezeték- és csatornahálózat mellett gázvilágítás és légfűtés szolgálta a lakók kényelmét.

A kastélyt érintő kivitelezési munkálatok során elkészültek a statikai megerősítések, az elektromos és gépészeti munkálatok, a kőműves javítások; a falak glettelése és a vakolás folyamatosan zajlik, valamint a különböző szakági restaurálások is jól haladnak. A terazzo burkolat javítása és a táblás parketta lefektetése is befejeződött. Az impozáns télikert rekonstrukciós munkálatai is zajlanak, amelynek első lépéseként a tartószerkezet és a tetőszerkezet felállításra került. A télikert bádogos fedése és a díszműbádogos munkák elkészültek, az egyedi faszerkezetű nyílászárók gyártás alatt állnak.

Az angol tájképi stílusú park területén a sétányok kialakítása folyamatosan zajlik, a tó gabionos partmegtámasztása és a tóparti stég elkészült. Az ismét bejárhatóvá tett kastélypark mind rendezvények, mind családi programok számára helyet biztosít majd, a megújult tavon csónakázni lehet, valamint vitorlásmodelleket is kipróbálhatnak itt a látogatók.

Az építési munkálatok 2019 őszén befejeződnek, a kastély átadása a kiállítások berendezése után 2020. első negyed évében várható.


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.