Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Őrállók útja

Hazánk egyik legszebb, turistabarát tájegysége az Őrség, melynek színekben pompázó erdei, lankái, nyugalma és tiszta levegője. És ehhez adódik hozzá a népi építészet néhány szép példája, középkori templomépítészetünk egyedüálló emlékei, kézművestermékek és barátságos szálláshelyek. Kultúrális programként pedig bejárhatjuk - többek között- az Őrállók útját is.

 

Őrállók Útja


Vas megye délnyugati sarkában találjuk ezt az erdőkkel, ligetekkel szabdalt gyönyörű tájat, ahová a honfoglaló magyarok a nyugati kapu védelmére őrállókat telepítettek. Innen a táj neve: Őrség. A ma Magyarország és Szlovénia határmenti területét érintő történelmi Őrség olyan tájegység, ahol a lakosság a honfoglalás óta folyamatosan egy helyben él. Az egykori királyi kiváltságlevelekben feltüntetett őrálló nemesek családnevei ma is azonosak az ezer évvel ezelőtt írottakkal. Méltán nevezzük e tájat az ország egyik legősibb magyar vidékének. Az évszázadok során az itt élők a természettel harmóniában alakították ki a táj arculatát, kisparcellás gazdálkodásukkal, tájba simuló épületeikkel megteremtve annak hosszú távon fenntartható sokszínűségét.

E csodálatos táj természeti, kultúrtörténeti, néprajzi értékeinek megóvására magyar oldalon az Őrségi Nemzeti Park, szlovén oldalon a Goričko Naturpark ügyel.

Ez a vidék a dombok és patakok vájta völgyek, lomb- és fenyőerdők, üde zöld kaszálók, jégkorszaki maradványnövényeket őrző láprétek, kristálytiszta vizű források és patakok hazája. A csend és a friss levegő, a változatlan formában megőrzött népi hagyományok, szokások, az önellátó parasztgazdálkodás termékei folyamatosan vonzzák az ide látogatókat. Éghajlata nedves szubalpin jellegű, az éves csapadékmennyiség 700-950 mm között van, emiatt forrásokban, vízfolyásokban, kisebb tavakban gazdag terület. Ilyen a Vadása-tó, a Himfai-tó, a Hársas-tó, a Bajánsenyei-tó, és a Hodosi-tó.
A térség egyik legjelentősebb folyója a Zala (Szala), ami Szalafőtől északra ered és középen szeli át az Őrséget, a másik a Murába torkolló Kerka.
A védett terület mintegy kétharmadát borítják erdők, így gazdasági jelentőségükön túl meghatározó szerepük van a tájkép kialakításában is. A terület legjellemzőbb erdőtársulásai a mészkerülő erdei fenyvesek, a gyertyános-tölgyesek és a bükkösök. A patakokat égerligetek kísérik, s fellelhetők a nyíres, csarabos fenyérek is. A jégkorszak utáni hűvös klíma maradványai a tőzegmohás lápok és láprétek. A kiszáradó láprétek térhódítása is jelentős. A Vendvidéket a havas-alja és a hegyvidéki flóra elemei tarkítják. A sok csapadéknak és a magas páratartalomnak köszönhetően az ország egyik gombákban leggazdagabb területe. A jól ismert gombafajok mellett igazi ritkaságok az Alpokra jellemző nedű-és csigagombák is előfordulnak. A védett növényfajok száma száz fölött van.


Az állatvilág is változatos képet mutat.

Hazánk leggazdagabb lepkefaunája él a területen.
Nemzetközileg védett ritka szitakötőfajok is megtalálhatók itt.
A halak közül kuriózum a dunai ingola előfordulása.
A Vend-vidéken a hazánkban ritka kétéltű az alpesi gőte él.
E tájon tizenkét békafaj és mind a négy hazai farkos kétéltű faj védett egyedeivel is találkozhatunk.
A terület értékes madárfajai a fekete gólya, a darázsölyv, a haris a kék galamb, a keresztcsőrű, a süvöltő és a tüzesfejű királyka. Nagyobb vizek mentén a fokozottan védett vidra is megtalálható. A nagyvadállomány is jelentős, egyaránt előfordul a vaddisznó, az őz és a gímszarvas.

Az Őrség népi építészeti és kultúrtörténeti emlékekben is gazdag.
A falvak településszerkezete egyedi képet mutat, úgynevezett szeres települések.
A szerek a dombtetőkre épült szétszórt házcsoportok, melyek a honfoglalás utáni faluformát őrzik.
Legismertebb lakóháztípusai a füstöskonyhás házak, ill. az ún. "kerítettházak". Az ősi építkezés anyaga a fa volt, a tetőt zsuppal fedték és kontyolták. A népi építészet remekei közé sorolhatók a haranglábak is. Később a tégla építkezés elterjedésével alakultak ki a lerövidült tornácú úgynevezett "kódisállásos" épületek.


A történelmi Őrségben a kővárak építése nem volt jellemző, ezek szerepét a részben ma is látható, alapjaiban Árpádkori, erődszerű templomok vették át. Ezen emlékek szép példái az őriszentpéteri, és a veleméri, domonkosfai (Domanjsevci), bántornyai (Turnisče), mártonhelyi (Martjanci) és nagytótlaki (Selo) műemlék templomok.

A terület természeti adottságaiból adódóan a mezőgazdasági művelés is jellegzetességeket mutat: extenzív gyümölcsösök, bakhátas szántók, rétek, legelők mozaikosan váltják egymást, s az erdővel együtt ez adja az itteni táj legfőbb vonzerejét. A parasztgazdaságok teljes önellátásra törekedtek, szántóikon elsősorban rozst, hajdinát, takarmánynövényeket termesztettek, a megtermelt gyümölcsöt aszalással tartósították. Hagyományai vannak a töktermesztésnek, a magból ma is olajat ütnek. Hasznosították az erdei melléktermékeket és méhészettel is foglalkoztak. Az erdőben termett gombát nagy mennyiségben gyűjtötték és szárították. A népi mesterségek közül a fazekasság és a kópickötés érdemel figyelmet, de az erdőkből adódóan a fafaragás is jelentős volt.


A természeti értékekben gazdag őrségi és vendvidéki tájat az itt élők alakították mai képére.
Ezt azonban nem a természet ellenére, hanem azzal harmóniában, értékeinek gazdagításával tették.

 

További információ itt 


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.