Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Kastélyok útján Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

Egykor pompás, ám mára kissé feledésbe merült kastélyok adhatnak új lendületet a turizmus, közvetve pedig a gazdaság fejlesztésének Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, s a szlovákiai határon átnyúló térségben.

Az ötlet kidolgozását több mint 98 ezer eurós (azaz mintegy 26 millió forintos) összeggel támogatja az Európai Unió.
A „Kastélyturizmus a magyar-szlovák határ mentén” projekt hosszú távú célja a térség gazdasági fejlődésének és felzárkózásának elősegítése, az érintett lakosság életminőségének javítása – hangsúlyozta Kozma Péter, a projektgazda Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat közgyűlésének alelnöke.
Február végéig választják ki azt a 15-15 kastélyt, amelyet a programba emelhetnek. Partnerként működik együtt a tőketerebesi Honismereti Múzeum, s a közös cél a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kassa megyékben található kastélyok, kúriák összekapcsolása egységes turisztikai csomagba, és népszerűsítése korszerű marketing-eszközök segítésével.

A töketerebesi Andrássy-kastély                                       (www.legifoto.com)

 

Kastélyokkal Európa térképén

A megyei önkormányzat kiemelt feladata és célja a testvérmegyei kapcsolatok ápolásán túl a határon átnyúló együttműködések bővítése valamennyi szomszédos ország irányában. Ehhez illeszkedik ez a program is. A földrajzilag, gazdaságilag és kulturális értékek mentén szerves egységet jelentő térségek hasonló problémákkal küzdenek, ezért célszerű közös kitörési pontokat keresni és összefogva dolgozni a felzárkózásért – kommentálta a „Kastélyturizmus a magyar-szlovák határ mentén” programot Kozma Péter, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke.


Virtuális és valóságos


– Megyénk minden olyan kastélyát érinti a lehetőség, amely turisztikai látványosságot jelent, látogatókat vonzhat közeli és távoli vidékekről. Ezeket szeretnénk képletesen felfűzni a határ mindkét oldalán, egy tematikus útvonalat összeállítani, s ajánlani különböző marketing eszközekkel, módszerekkel.

Külön honlap és PR-film készül, nagyméretű információs tábla kerül minden kastély elé, míg az info-kiosk terminálokon virtuális utazásra buzdítjuk az érdeklődőket, akik kedvet kaphatnak a valóságban is felkeresni egy-egy ajánlott kastélyt, s persze az útközben fellelhető turisztikai látványosságokat – emelt ki néhány elemet a programból Kósa Tímea.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. igazgatója elmondta: egy turisztikai szakértőkből, muzeológusokból álló vegyesbizottság közösen meghatározott kritériumok mentén szemlére indul, a kiválasztott kastélyok között biztosan lesz olyan, amelyik már felújított állapotban fogadhatja a vendégeket, lesz olyan, amelyiknél a felújítás már elkezdődött, és lesz olyan is, amelyik befektetőre, gondos kezekre, gazdára vár.


Aggódnak a nemzeti értékeinkért


Részleges felújításokat tudhatunk magunk mögött, s a már jó állapotban lévő épületrészeket ki tudjuk használni közösségi, turisztikai és kulturális programokra. Ugyanakkor látni kell: a megyében fellelhető kastélyokkal együtt mi is örülnénk egy átfogó programnak és mellé rendelt forrásnak – indult ki a tuzséri Lónyay-kastély állapotából Révész László polgármester.

Itt helyi sajátosság, hogy a több egységből álló épületegyüttes részben a települési önkormányzat, részben a magyar állam tulajdona, s a kezelője a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága. A polgármester vallja: az épület múltja azt kívánná meg, hogy együtt kezeljék, óvják, gondozzák a kastélyt és parkját – ebben egyetértés is mutatkozik, ám eddig a forrást nem rendelte mellé az állam. Az is véleménye: a pályázatok nagy buktatója a megtérülés követelménye, miközben ha nemzeti értékeink megmentéséről van szó, a fiskális szempontok másodlagosak.


Az egykor szebb napokat látott kastélyt azért ellátták funkciókkal: zongorázott itt már Hauser Adrienne, időről időre koncert és kiállítás sorozatok csalogatják a vendégeket, nyári táborok alatt is megtelik élettel, no és a helyi kertbarátok is szívesen ülnek itt össze, s vitatják meg a gyümölcstermesztés aktuális gondját-baját. Jelenleg egy vidékfejlesztési pályázat keretében olcsóbb turisztikai központ kialakításán dolgoznak, ami olyan motelt jelent, amelyben természetjárók, fiatalok, diákok, osztálykirándulás résztvevői találhatnának szállást.

Forrás: http://www.umvp.eu


Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.