Kulcsszavas kereső:
Legújabb cikkek:
Határon átnyúló kezdeményezésből újult meg a tőketerebesi Andrássy-kastély, a pácini Mágochy–Alaghy–’Sennyey-kastély és a tokaji Zeleméry-kúria
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében...

Interaktív időutazás - újabb látnivalókkal és tartalommal gazdagodik a Füzéri vár
  Vár állott, most kőhalom, írja a költő, de miért ne lehetne fordítva?...

Interaktív várostörténeti kiállítás nyílt a felújított Mezőtúri Városházában, látogathatóvá vált a torony is
Augusztus 20-án sor került a felújított Mezőtúri Városháza átadására. A város...

Új kiállítás - Mezőtúr
Mezőtúr Város Önkormányzata a TOP-1.2.1-15-JN1-2016-00003 azonosítószámú,...

Megnyílt a regéci vár Keleti Palotaszárnya!
A fejlesztés az egykori impozáns palotaszárny újjáépítésével, valamint a...


Mutassa be települése értékeit grafikus látványtérképpel!


Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen


Minden napra egy ablak - a tiszadobi Andrássy kastély története

A turai mellett hazánk másik "mesekastélya" a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszadobon található Andrássy-kastély. A 4 bejárattal, 12 toronnyal, 52 szóbával és 365 ablakkal rendelkező kőbe álmodott naptár hosszú évtizedekig gyermekvárosként nehéz sorsú gyermekek otthona volt. Ebben a szerepében bár nagyon hasznos volt, de a most megkezdődő felújítás végén is méltó célokat fog szolgálni a kultura, a történelem és a turizmus területein.


legifoto

A kastély a levegőből                                                                      (www.legifoto.hu )


Kastélytörténet:
Tiszadobon az Andrássyak 1741-ben jelentek meg, mint földbirtokosok, beházasodás révén jutottak dobi birtokaikhoz. Az első Andrássy Tiszadobon, báró, (később gróf) Andrássy Károly volt, akinek jelmondata - "Fidelitate et Fortitudine"- (Hűségért és bátorságért) márványba vésve áll az utód, gróf Andrássy Gyula kastélyában. A kastély 1880és1885 között épült. Tervezője Meinig Arthur, akit a gróf arra inspirált, hogy ötvözze egybe a magyar történelmi romantika legnemesebb építészeti elemeit elsősorban a vajdahunyadi vár stílusára hagyatkozva.

A kastély kertje a művészi gonddal tervezett és gondozott angol-és franciapark volt, benne híresen szép rózsalugasokkal, melyet virágkorában, úgylehet, Erzsébet királyné is megcsodált. Az egykori harmónia legértékesebb maradéka, a tiszafa-koszorúba fogott bukszus-labirintus, ma is bebarangolható. Bugár Mészáros Károly tanulmányából kiindulva azt mondhatjuk, hogy mindenekelőtt a vajdahunyadi vár egyes elemei uralják a kastély tömbjét. A tiszadobi kastély kerek saroktornyának előképét a vajdahunyadi vár északi sarkában álló kerek Hímestoronyban azonosíthatjuk. Különösen a kastély északi homlokzatán, a kerek bástya után - a vajdahunyadi kapu-lakótorony háromkonzolos zárt erkélye- hatását vélelmezhetjük.

Az északi-homlokzat nyugati saroktornya tömegében és toronysisakjában a vajdahunyadi Nebojsza várnagyi lakótorony formáit ültették át. A tiszadobi délnyugati karcsú, kerek és magas saroktoronyhoz hasonló, három is található Vajdahunyadon. Más erdélyi kastélymintákat is megidéz a tiszadobi kastély. Felismerhetjük a brassói Katalin bástya jellegzetes őrfiatornyait, a kastély déli kapu-és lépcsőháztornya a marosvécsi reneszánsz kapu-lakótornyát hozta el, a délkeleti saroktorony pedig a királyi Törcsvár délkeleti tornyát idézi. Érdekessége az épületnek, hogy a 4 évszaknak megfelelően 4 bejárata, 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van.

A kastély szépségét csodálatos környezet tovább növelte. Tiszadob természeti környezetét sajátosan a vízrajzi viszonyai határozták meg. Így alakultak ki egymás mellett, szinte egyedülálló sokszínűséggel a folyók és holtágak menti ártéri és galéria erdők. A kastély parkját északról ezekből, az ősfákból álló 500 hektáros gazdasági erdő határolja. Ez a rendkívüli szépségű természeti környezet, lágyan öleli körül a fenséges épületet. A tiszadobi kastélyban valós nemzeti romantikát jelenített meg az építői szándék. Idősebb Andrássy Gyula tudós vizsgálódással a legkiválóbb, legnemesebb építészeti örökségünkből merített saját nyaralókastélyának alapításához. Az Andrássyak címere a főbejárat fölötti színes ablakokon látható, míg a padlózatban a terméskőből kiképzett oroszlán címerállatuk a hatalmat, erőt jelképezi. A tiszadobi kastély lépcsőházának jellegzetessége a romantikus, fal mentén "kúszó", fafaragásos, háromkarú falépcső. A lépcsőház-toronyból a magasföldszinten a fiókos dongaboltozatú nagyterembe, a lovag vagy bálterembe lépünk. A boltozat éleit és a mezőközepeket a stukkóbordák hangsúlyozzák, egy későgótikus- reneszánsz hálóboltozat rajzolódik itt ki. A boltozati gyámok és a bordázat az 1550 körül épült marosvécsi Kende kastély boltozatát követi.

A földszinti nagyterem (lovagterem) közepén gótikus-reneszánsz vöröskőkandalló áll, homlokán a felirat "Fidelitate et Fortitudine". Archív felvételek bizonyítják, (egyéb forrásokból is pontosan tudjuk), hogy az egész kastély, de különösen a bálterem gazdag falait és egész belső terét gazdag műkincsek tömege borította. Figurális falikárpitok, gobelinek, fegyverbokréták, egész páncélzatok, reneszánsz bútorzat, asztalok, székek, szekrények töltötték be a termet. Ugyancsak a földszinten található az L alakú gyűjteményes nagyszalon. A terem mennyezete pontos másolata az angliai Kentben található Knole kastély "The Cartoon Gallery" terme mennyezet-stukkójának. A mennyezet mintája: egymásra szimmetrikus hullámvonalak határolta mezőkben 3-3 szál virág (pl. jácint és lonc) alkot csokrot. A gyűjteményes szalon kandallóján egy-egy teljes páncélzat állt szimmetrikusan. A falakon két nagyméretű, figurális falikárpit, értékes festmények között pajzsok alá tett fegyverbokréták voltak láthatók. Jelen volt a kandalló mellett a neogótikus támlájú szék is a szalonban. A nagyszalon keleti szomszédja a házigazda dolgozó-szobája, amelyből a "Hímestorony-aljba" rejtett könyvtárkabinet nyílik. A következő terem keletre néz, ez az ún. fekete ebédlő, amelyben gótizáló ollós-székek, más néven Savonarola-székek voltak az asztal körül. Az ebédlő után a reggeliző szobának használható télikert következett a "Törcsvári-torony" aljában. A téli kertet kibővítve később idekerült a híres budapesti Andrássy-ebédlő, amelynek szecessziós berendezését és színes ablakait Rippl-Rónai József tervezte. Az eredeti színes felső üvegek ma is láthatók a nagyméretű ablakon. 2002-ben elkészítették a színes ablakok teljes rekonstrukcióját a fellelhető források alapján.(A rekonstrukciót Balogh Tibor képzőművész, a Gyermekváros volt növendéke készítette el.)

A gyűjteményes nagyszalonból nyugat felé nyílt a királyi vendéglakosztály, nappali-hálószoba-öltöző-kabinet (fürdőszoba) térsorral. A királyi hálószoba a "Nebojsza torony" aljába került. A királynéi vendéglakosztály e fölött helyezkedett el az első emeleten, s ott tovább kelet felé haladva a grófné és a gróf lakosztály a földszinti társasági termek felett. Az ebédlők fölött vendégszoba volt. A második emeleti szobák használatuk szerint vendégszobák voltak.

A kastély északi homlokzata előtt, pontosabban alatt középkori liliomot rajzolva, hatalmas nyírt sövénykert-labirintus készült és szerencsére él ma is. Ebben is egyedülálló az országban a kastély és parkja. A bukszus-labirintusban áll egy szép szobor, a "Leányszöktetés", Fadrusz János munkája.. A kastély teljes szélességében, így a sövénykert szélességében, nyiladék vezetett az erdőn át a Tiszáig. A vadaskert 1945 után erdészeti kézbe került, a nyiladékot beültették, a kastély körül számos új épület foglalta el az egykori romantikus park helyét.

A Tiszadobon élt Andrássyak közül kiemelkedik mindenekelőtt gróf Andrássy Gyula (1823-1890), a regényes életű, aki Széchenyi István ifjú barátjaként személyesen részt vett a Tisza –szabályozás monumentális művében. 1845-ben Tiszadobon alapítják meg az első ármentesítő társulatot, elnöke gróf Andrássy Gyula kezdeményezésére 1846. január 19-én megalakul a Tiszavölgyi Társulat, amely a tiszai gátak megépítéséhez haladéktalanul hozzá is kezd. Látványos emléket állított a hálás utókor a Tisza szabályozóinak, megszentelve az első kapavágás helyét, az Urkom-dombi "Hármas- emlékművet". Misztikusan szép az Andrássy Gyuláé, monumentalitásában is arányos és emberi, a tragikus halált halt vízmérnöké, Vásárhelyi Pálé, a legnagyobb magyar emlékművén pedig , híven tükrözve az esemény jelentőségét, Szász Károly verse olvasható. A helybeliek úgy tartják, hogy a kastély csakis azért lett olyan meseszép, mert valami titkos úton-módon magát, a szépséges Erzsébet királynét fogadta itt a gróf. A királyné látogatásának emlékére a gróf tölgyfákat ültetett a falu, azazhogy Dob határának vásárterén. Egy-két tölgyfa ma is él még közülük.

Az emlékezet szerint a gróf legkedvesebb tartózkodási helye a világban, Tiszadob volt. Tiszadobról, s arról, hogy miért is vetették meg lábukat az Andrássyak e településen, sokat elárul a gróf alkalmazásában álló angol nevelőnő, Mary Elizabeth Stevens, 1865-ben, édesanyjához írt levele: "Az emberek itt teljesen mások, mint Terebesen és Észak-Magyarországon. Udvariasak, intelligensek és nagyon jó módúak, lovagiasak és önzetlenek. Nagyon kifejező és egyszerű nyelven beszélnek." Egyes vélemények szerint, az öreg gróf fia, II. Andrássy Gyula (1860-1929) volt az, aki befejezte a kastély építését és a parkot is ő formázta véglegessé. Miután testvére, a művészi tehetséggel megáldott Tivadar meghalt, ő lett nevelője lányainak, közöttük Katalinnak, akiről akkor még nem sejtette senki, hogy ő lesz Károlyi Mihály feleségeként a "vörös grófnő". Katinka, akitől azt várta a család, hogy a három leány után végre fiúként születik meg, a "Törcsvári óratoronyban" született. Andrássy Katinka emlékirataiban a Kolozs megyei Dubin és Tőketerebes után Tiszadobot említi legszeretettebb lakhelyei között: "E három helyet, de legjobban a tiszadobi házunkat szerettem, ott születtem, a szeptembereket ott töltöttem, oda fűz sok kedves emlék, és Károlyi is odajárt leginkább udvarolni. Engem, az Andrássy család fejének, Duci bácsinak (Gyula) a kikerülhetetlen befolyása alól, Károlyi vont ki. Mellette váltam azzá, aki lettem."

A gyönyörű kastély azonban nem maradhatott meg eredeti formájában az utókor számára, mert az első világháború után, 1918-ban egy szomorú esemény történt . A nekiszabadult nép feldúlta a pompázatos gazdagsággal berendezett kastélyt (a fosztogatást nem a tiszadobiak kezdték). Polgár felől fegyveres forradalmárok érkeztek 10-12 kocsival. Betörték a nagykastély ajtaját, teljes bútorzatát összetörték, az ablakokat belövöldözték. Összezúzták a velencei tükröket, a csillárokat, szobrokat és kerámiákat, a drága festményeket, könyveket megsemmisítették, széthordták. A gróf – úgy mondják – nem is jött soha többé a tiszadobi kastélyba. 1945-tel véget ért az Andrássyak története Tiszadobon. A II. világháború végén román katonai kórházat telepítettek a kastélyba. Az itt elhunyt román katonák ma is a parkban nyugszanak. A kastély állami tulajdonba került. 1948-ban 300 osztrák gyerek nyaralt itt, majd egy éven át görög menekültek gyermekei kerültek ide. 1950-től a közelmúltig gyermekvárosként működött. A gyermekváros - mely a magyar gyermekvédelem kiemelkedő értékű nevelőiskolája, menedékhelye az elhagyott gyermekeknek - 2007-ben a településen belül egy modern, épület-együttesbe költözött. 1998-től minden év augusztusában megrendezésre kerül a kastélyban az immár hagyományosnak nevezhető tiszadobi zongorafesztivál, a "Zongora Ünnepe Keleten", ahol a hazai és a nemzetközi zenei élet legkiválóbb zongoraművészei lépnek fel.

Forrás : www.tiszadob.info

Felhasznált irodalom: Tiszadob (szerk. Bugya István)

 

Elkezdődik a tiszadobi Andrássy kastély felújítása

2010. december 9-én ünnepélyes keretek között aláírásra került a tiszadobi Andrássy-kastély felújítására vonatkozó kivitelezői szerződés. A munkálatok a jelentős műemléki, építészeti értékek megfelelő helyreállítása miatt 2011 végéig tartanak majd.

„A tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása” című kiemelt projekt 2009-ben kapott támogatást, mint az Észak-alföldi régió kiemelt jelentőségű turisztikai fejlesztése. A mintegy 2,2milliárd forint összértékű, 1,738 milliárd forint európai uniós támogatással megvalósuló beruházást összetettsége, nagysága és az európai uniós támogatás segítségével történő megvalósítása miatt rendkívül gondos és precíz előkészítés előzte meg.
A felújítást végző HARCON - KE-VÍZ Konzorcium feladata nem kevesebb lesz, mint a jelentős történeti értéket képviselő kastély és kastély park felújítása két építészeti „Nobel-díjas” tervező által készített tervek alapján.
A Támogatási Szerződés szerint 2681m2 belső átalakítás-felújítás, 3200m2 homlokzat felújítás, 1150m2 tetőszerkezet felújítás, 2494m2 tetőhéjalás és 19600m2 kertépítészet és térburkolás kerül elvégzése a következő több, mint 1 év során.
A projekt megvalósítását követően egy teljesen felújított, többfunkciós kastély épület áll majd a látogatók rendelkezésére. A kastély látogatókastély funkciót fog betölteni, ahol korhűen berendezett termekben állandó és időszaki kiállítások várják majd a látogatókat. A kastély kulturális rendezvénykastélyként is kínál majd szolgáltatásokat, egyrészt az étterem három helyiségében, másrészt az időszakos kiállítások termeiben. A kastély parkja a rekonstrukciót követően szabadtéri színházi és zenei rendezvények otthonává válhat.
A beruházás keretében 2012-re egy olyan egyedi turisztikai attrakció jön létre, amely az Észak-alföldi régió kulturális turizmusának centrumává és szimbólumává fejlődhet.
A tiszadobi Andrássy-kastély felújítási projektről külön erre a célra létrehozott honlapon is tájékozódhatnak az érdeklődők. A honlap címe: www.tiszadob.info. A honlap olvasói többek között ízelítőt kaphatnak a kastély történetéből és nyomon következik a beruházás történéseit is. A honlap készítői külön figyelmet szenteltek a sajtó munkatársaira, akiknek lehetőségük nyílik számos szabadon felhasználható fotó és videó-felvétel, valamint sajtóanyag letöltésére is.

Háttérinformációk „A TISZADOBI ANDRÁSSY-KASTÉLY ÉS KAPCSOLÓDÓ TERÜLETEINEK KULTURÁLIS ÉS TURISZTIKAI HASZNOSÍTÁSA” projektről.


A fejlesztés háttere:
A kastély 1880-85 között épült romantikus stílusban, melyet az Osztrák-Magyar Monarchia első miniszterelnöke, gróf Andrássy Gyula építetett, a Holt-Tisza partján, festői szépségű környezetben. Környezetében fennmaradt az angolkert és franciapark, bukszus-labirintus és a Tiszához vezető fasor is.
A lenyűgöző épületegyüttes és környezete számos különleges építészeti, tervezési megoldással büszkélkedhet, valamit több legenda, kulturális és szabadidős program is kapcsolódik hozzájuk.
A tiszadobi Andrássy-kastély, valamint a kastélyt körülölelő csodálatos természeti környezet páratlan értékkel bír. Mára a kastély épülete oly mértékben leromlott, hogy az veszélyezteti település és a térség turizmusát, s a látnivalók kihasználatlanságának következtében kezdi elveszíteni turisztikai vonzóképességét.
A térségbe ellátogató turisták tartózkodási ideje igen rövid, mindössze 1-2 nap. A térségnek szüksége van arra, hogy megfelelő vonzerőre szert téve előnyt tudjon kovácsolni múltjából, történelmi és természeti kincseiből. A fejlődésre kiváló lehetőséget biztosít a Kastély felújítása, melyhez kapcsolódva a térség turisztikai szolgáltatói is előre léphetnek majd.

Összegzés – miről is szól a beruházás:
A „tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása” című kiemelt projekt keretében egy olyan egyedi turisztikai attrakció jön létre, mely megérdemelten válhat az Észak-alföldi régió kulturális turizmusának centrumává és szimbólumává. A felújított kastély épülete és az újjávarázsolt kastélypark olyan színvonalas rendezvények számára fog helyszínt biztosítani, melyek országos vonzerőt jelentenek mind a történelmi örökségek, mind a kulturális rendezvények érdeklődői számára.
A kiemelt projekt segítségével a tiszadobi Andrássy-kastély a Kultúra és az Elegancia Otthonává válik, így kapva méltó helyet a kiemelkedő jelentőségű magyarországi kastélyok sorában.
A projektgazda az ingatlan tulajdonosa, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat.

A fejlesztési projekt céljai:
„A tiszadobi Andrássy-kastély és környezetének kulturális és turisztikai hasznosítása” című kiemelt projekt átfogó célja az Andrássy-kastély és környezetének értékeire épülő fejlett, szervezett turizmus.
A kulturális és örökségturizmus az Észak-alföldi régióban jelentős növekedési potenciállal rendelkező ágazata a turizmusnak. Fejlesztésének egyik kulcsfeltétele, hogy legyen olyan vonzerő, mely a régió nemzetközileg is ismert és elismert szimbólumává, a kulturális és örökségturizmus egyik kiemelt célpontjává, centrumává válhat. A tiszadobi Andrássy-kastély és környezete az adottságai alapján potenciálisan alkalmas erre a szerepre, ennek megalapozása érdekében azonban számos fejlesztés végrehajtása szükséges. A kiemelt projekt átfogó célja tehát nem egy folyamatot, tevékenységek és eszközök láncolatát fejezi ki, hanem egy jövőbeli állapotot, melynek eléréséhez a kiemelt projekt keretében megvalósuló komplex fejlesztések hozzájárulnak.
A projekt konkrét célja ennek megfelelően a megvalósítandó fejlesztések közvetlen eredményeként elérni kívánt állapotot fejezi ki:
A tiszadobi Andrássy-kastélyban és környezetében meglévő, de jelenleg kihasználatlan turisztikai potenciálra épülő – nemzetközi szinten is versenyképes – kulturális-turisztikai termékkínálat és az ehhez kapcsolódó színvonalas kiszolgáló infrastruktúra.
A projekt célkitűzése illeszkedik az Észak-Alföldi Operatív Program átfogó céljához, mely az Észak-alföldi régió természeti és társadalmi értékeire, településhálózati sajátosságaira építve a regionális versenyképesség erősítését, valamint a régión belüli területi különbségek csökkentését tartja szem előtt.

A kiemelt projekt eredményeként létrejön:
•    Igényesen és korhűen felújított kastélyépület és kastélypark
•    Egész évben látogatható állandó és időszakos kiállítások a kastélyban
•    Muzeális jellegű, a projekt eszmei értékét növelő korhű berendezési tárgyakkal ellátott látogatószobák és terek
•    Színvonalas kulturális rendezvények és komplex turisztikai csomagok a kastély turisztikai kínálatában
•    Az Andrássy Kulturális útvonal továbbfejlesztése, közös, komplex turisztikai programcsomag az öt kastély részvételével
A projekt eredményeként tehát javul a felbecsülhetetlen értékű tiszadobi Andrássy-kastély állapota, a restaurálás eredményeként megáll pusztulása. A kulturális és rendezvényturizmus kínálatának bővülésével a kastély látogatottsága várhatóan növekedésnek indul, a kastély pedig gazdaságosabban fenntarthatóvá válik. A kastély által nyújtott színvonalas turisztikai szolgáltatások nemcsak térségi, de országos vonzerőt jelentenek. Az Észak-alföldi régió kulturális turizmusának szimbólumává válásával nemcsak a keleti országrész turizmusa fejlődik, de a régió ismertsége is jelentős mértékben növekszik, mely új befektetőket vonz a térségbe, és hozzájárul a régió gazdaságának fejlődéséhez.

Tervezett projektelemek:
A tiszadobi Andrássy kastély valamint a kastélyt körülölelő csodálatos természeti környezet turisztikai célú felújításának előkészítése, a műemlék épületet érintő nagyszabású beruházás tervezése a neves Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda Kft. vezetésével és többek között Balázs Tibor (B5 Építész Iroda) közreműködésével zajlott. Mindkét említett építész iroda számos nemzetközi nívós elismerés birtokosa. A Zoboki Gábor vezette iroda 2006-ban, a B5 Építész Iroda pedig 2009-ben a szakma „Nobel-díjának” számító FIABCI és a The Wall Street Journal közös építészeti díját is elnyerte.
A kiemelt projekt keretében az Andrássy-kastély és parkjának kulturális-turisztikai fejlesztése valósulhat meg. Az attrakciófejlesztés, a műemlék külső-belső funkcionális és látványelemeinek megújítása az első lépés a Tiszadobra érkező látogatók számának növeléséhez, valamint itt-tartózkodásuk meghosszabbításához, a kulturális és turisztikai nevezetességek és egyéb pihenési, szabadidős lehetőségek közös fejlesztéséhez és kiajánlásához.
A rekonstrukció során új létesítmény vagy épületrész kialakítására nem kerül sor. A fejlesztések az épület külső állapotjavítására, a belső berendezések felújítására, és az üzemeltetés hatékonyságának növelésére irányulnak, mely a következő elemekből áll:
•    Az Andrássy-kastély felújítása:
o    Külső homlokzatok felújítása
o    Tetőszerkezet felújítása, héjazat cseréje
o    Nyílászárók felújítása, az eredeti állapot helyreállítása
o    A belső terek farestaurátori, fémrestaurátori, kőrestaurátori és festőrestaurátori helyreállítása
o    Az üvegdíszek üveges iparművész általi helyreállítása
o    A vízellátás, csatornázás rekonstrukciója
o    A gázellátás rekonstrukciója
o    A fűtési rendszer felújítása
o    A szellőző rendszer felújítása
o    Az alagsorban 100 adagos konyha kialakítása
o    Az elektromos rendszerek felújítása
o    Behatolásjelző rendszer kialakítása
o    Biztonságtechnikai (CCTV) rendszer kialakítása
o    Informatikai és telefon hálózat kiépítése
o    Tűzjelző és tűzvédelmi rendszer kiépítése
o    A kastély akadálymentesítése, emelőrámpa és lift beszerelése
•    Az Andrássy-kastély parkjának felújítása:
o    A kerti homlokzat előtt húzódó tiszafa sor radikális visszametszése
o    A pleasure-ground szakszerű felújítása
o    A bukszuslabirintus felújítása
o    Személygépkocsi és autóbusz parkolók kialakítása
o    Gyalogos sétány kialakítása
o    Közművezetékek és csatlakozások felújítása
o    Világítás kiépítése
o    A kastélyhoz vezető szervizút felújítása
o    A meglévő szobrászati alkotások restaurálása
o    Utcabútorok elhelyezése és a szabadtéri színpad helyének kialakítása
o    Szabadtéri színpad és a hozzá kapcsolódó hang- és fénytechnika beszerzése

A kiemelt projekt megvalósítását követően egy teljesen felújított, többfunkciós kastély épület áll majd a látogatók rendelkezésére. A kastély látogatókastély funkciót fog betölteni, ahol korhűen berendezett termekben állandó és időszaki kiállítások várják majd a látogatókat. A kiállítások témái az Andrássy család életéhez, a monarchia történelmi időszakához kötődnek majd. Mindemellett a kastély kulturális rendezvénykastélyként is kínál majd szolgáltatásokat, egyrészt a kastély éttermének három helyiségében, másrészt az időszakos kiállítások termeiben.
A kastély parkja a rekonstrukciót követően olyan szabadtéri színházi és zenei rendezvényeknek fog helyszínt biztosítani, amelyek elindítása vagy éppen továbbfejlesztése eddig az infrastrukturális korlátok és a forráshiány miatt nem valósulhattak meg.
A projekt lezárását követő évben, azaz 2012-ben a kastély új kulturális programkínálattal szolgál majd látogatói számára. A javasolt/tervezett rendezvények között a következők szerepelnek:
•    Gálaestek az időszaki kiállításokhoz kapcsolódóan
•    Kulturális témájú konferenciák
•    Történelmi előadások a XIX. századi Magyarországról
•    Színházi estek
•    Huszártorna
•    Andrássy Napok rendezvénysorozat
•    Zongorafesztivál
•    A főúri sportélet bemutatói
•    Vadászati fesztivál
•    Szüreti vigasságok a kastély körül
•    Zenés irodalmi előadások a Monarchia szellemében



Add a Facebook-hoz
Legújabb címkék:





Beköszöntő | Hétvégi programajánlatok | Magyar tájakon | Vártúrák  | Kincstár | Kultúra | Főúri családok | Régi lapszámok | Képtár | Gyermekkel utazom - családi programok | Partneroldalak | Médiaajánlat | Légifotó archívum | Kapcsolat | Adatvédelem |

Szép Magyarország magazin | Telefon: 06 1 332 3261 | e-mail: kiado@szepmagyarorszag.hu
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.